Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Alergia pokarmowa - jak ją rozpoznać?

Alergia pokarmowa - jak ją rozpoznać?

Alergia pokarmowa - jak ją rozpoznać?
+

Alergia pokarmowa u dziecka może mieć róże przyczyny i objawy. Najczęściej jednak występują kolki, bóle brzuszka i ulewanie. Jak zapobiec alergii na pokarm u naszej pociechy?

Ryzyka nie da się całkowicie wyeliminować, można je jedynie zmniejszyć stosując odpowiednią dietę. Niektóre mamy będąc w ciąży stosują odpowiednie diety, jednak nie jest potwierdzone, że pomaga to zwalczyć późniejsza alergię u ich dzieci, dodatkowo może to niekorzystnie wpłynąć na ich organizm.


Jak zauważyć pierwsze objawy?

Co drugie dziecko z tego rodzaju alergią ulewa, wymiotuje, cierpi na kolkę, bóle brzucha, ma biegunki, luźne stolce z domieszką krwi lub przeciwnie - zaparcia. Zdarza się też, że odczuwa silną niechęć do jedzenia danego pokarmu. W przypadku alergii na mleko występuje czerwona wysypka. Alergia jest nieprawidłową reakcją systemu odpornościowego na określony czynnik.  Objawy rzadko kiedy pojawiają się przy pierwszym kontakcie z produktem, częściej po kilkakrotnym, kiedy wykształci się nadwrażliwość na dany alergen.  Każda alergia wywołuje reakcje ogólnoustrojową – występuje nie tylko na skórze ale także w przewodach pokarmowych czy drogach oddechowych.


Żywienie w czasie alergii

Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie alergii jest karmienie dziecka piersią. Badania jednoznacznie wykazują, że dzieci karmione do 4-5 miesiąca mlekiem matki skutecznie uniknęły alergii. Jednakże, gdy mama zdecyduje się na taką terapię musi pamiętać o tym żeby zachować odpowiednią dietę ponieważ alergeny spożywane przez matkę mogą przenikać do jej pokarmu. Zaleca się, aby kobiety unikały w czasie laktacji spożywania orzechów ziemnych i laskowych, a także świeżego mleka krowiego oraz jaj i owoców morza czy truskawek. Jednakże wystrzeganie się tych produktów znacznie obniża jakość pokarmu, dlatego należy przede wszystkim unikać żywności wysoko przetworzonej, konserwowanej oraz zawierającej sztuczne barwniki i aromaty. Z kolei karmienie naturalne pokarmem matki stosującej zwyczajową dietę pozwala na rozwój tolerancji dziecka na alergeny występujące w pokarmach.

Gdy dzieci karmione są sztucznym mlekiem do karmienia używa się wówczas mleka hipoalergicznego.


Testy alergiczne

Czasami nie da się jednoznacznie określić, na który produkt dziecko jest uczulone dlatego trzeba wykonać testy alergiczne, które pomogą odkryć na jaki alergen źle reaguje nasza pociecha. Testy krwi można zrobić niemowlakowi, natomiast testy skórne przeznaczone są dla starszych dzieci (od 4 roku życia).


Alergia wziewna

Przy okazji omawiania alergii warto wspomnieć o tzw. alergii wziewnej. Ten rodzaj alergii spowodowany jest dostaniem się do organizmu substancji uczulającej poprzez układ oddechowy. Najczęściej szkodzą roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin. Jeszcze do niedawna na alergię wziewną chorowały przede wszystkim starsze dzieci, teraz coraz częściej również niemowlęta. Jak w przypadku każdej alergii, tutaj także należy unikać środka uczulającego. Tak więc należy obserwować mapy pylenia roślin i nie wybierać miejsc, gdzie stężenie pyłków jest wysokie, starannie wietrzyć pomieszczenia, by nie dopuścić do zawilgoceń (szczególnie w łazience), unikać dywanów, zasłon, pluszaków, na których może gromadzić się kurz.

 

Aleksandra Jedynak