Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Amblyopia, czyli zespół leniwego oka

Amblyopia, czyli zespół leniwego oka

Amblyopia, czyli zespół leniwego oka
+

Amblyopia jest to zaburzenie widzenia, powstające najczęściej w wieku dziecięcym. Wada dotyczy jednego oka, podczas gdy drugie jest w pełni sprawne.

Przyczyny

Przyczynami amblyopii są najczęściej wady i choroby oczu mające miejsce we wczesnym dzieciństwie takie jak: astygmatyzm, zaćma, anizmometropia. Najczęstszą jednak z nich jest zez oka. Mózg hamuje przepływ informacji z zezującego oka, a wybiera obraz z oka silniejszego, które staje się okiem dominującym.


Leczenie

Jest kilka sposobów leczenia tej choroby, jednak wszystkie muszą się rozpocząć zanim dziecko skończy 6-7 lat. Wtedy dochodzi do zakończenia procesu dojrzewania układu wzrokowego. Najprostszą metodą leczenia jest zakrywanie oka zdrowego w celu zmuszenia oka biernego do działania. Do oka zdrowego często wprowadza się też specjalne krople, które zawierają substancje czynne. Poprawę widzenia mogą też przynieść ćwiczenia mięśni odpowiadających za ruch gałki ocznej.


Skutki choroby

Zlekceważona i nieleczona amblyopia pozostaje do końca życia i prowadzić może do poważniejszych zaburzeń w widzeniu, takich jak: zaburzenia postrzegania głębi, kontrastu, trójwymiaru, wrażliwości na ruch, a także niedowidzenia – sytuacji, której nie można już skorygować okularami bądź soczewkami kontaktowymi.

Różnice widzenia nie są duże dlatego też nie sprawiają problemów dziecko. Jest to też przyczyną zaniedbania tej choroby. Rodzice często nie zauważają, że coś się dzieje. O chorobie rodzice dowiadują się zazwyczaj przypadkowo, gdy ta już jest znacznie posunięta do przodu.

Każde dziecko powinno zostać przebadane, pod kątem ewentualnej wady, już w wieku 3-4 lat. Takie profilaktyczne badania pozwolą uniknąć późniejszych problemów ze wzrokiem.

 

Aleksandra Jedynak