Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Chłopiec czy dziewczynka? Najpopularniejsze przesądy dotyczące ciąży

Chłopiec czy dziewczynka? Najpopularniejsze przesądy dotyczące ciąży

Chłopiec czy dziewczynka? Najpopularniejsze przesądy dotyczące ciąży
+

Jedną z najbardziej absorbujących myśli, jakie nachodzą przyszłą mamę w czasie ciąży, jest wątpliwość, czy urodzi ona syna, czy też córkę. Pewność w tym względzie uzyska dopiero po porodzie.

W czasie ciąży można się jednak bawić w zgadywanki. A zabawę w zgadywanki podkręcają zarówno badania USG, nauka, jak też przesądy.

 

Jak kształtuje się płeć?

Płeć zaczyna kształtować się około 7 tygodnia ciąży, czyli pod koniec 2 miesiąca. To wówczas powstają gruczoły płciowe. W przypadku chłopców jądra kształtują się w 8-9 tygodniu. W przypadku dziewczynek jajniki kształtują się w tygodniu 10. W 12 tygodniu genitalia stają się męskie lub żeńskie. 14 tydzień to czas, gdy jajniki zstępują do miednicy. W 18 z kolei tygodniu jądra zstępują do worka mosznowego. 

 

Badania USG

Kiedyś wróżono z brzucha, teraz wystarczy badanie USG. Pojawienie się ultrasonografu dokonało prawdziwego przełomu w określaniu płci płodu. Mimo wszystko nie daje ono pełnej pewności. Płeć dziecka można określić mniej więcej w 13-14 tygodniu ciąży, czyli w 4. miesiącu. Nie zawsze udaje się to jednak zrobić. Wiele zależy od położenia płodu. Przede wszystkim jednak potrzeba naprawdę doświadczonego lekarza ginekologa, bo dla laika zdjęcie płodu przedstawia zazwyczaj tylko plamy, z których nic nie można wywnioskować.

 

Przesądy na temat płci

Istnieje wiele przesądów na temat tego, jakiej płci dziecko urodzi oczekująca matka. WIele z nich mija się z prawdą, ale przewidywania mogą okazać się dobrą zabawą. W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi wielkie metamorfozy. Nic więc dziwnego, że wiele zabobonów odnośnie tego, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, bierze swój początek z obserwacji zmian zachodzących w wyglądzie matki. Zbędny tłuszcz na brzuchu, niezbyt ładne piersi, sucha skóra i szybki porost włosów oznaczają podobno zbliżającego się chłopca. Zbędny tłuszcz na pośladkach, piękny wygląd piersi, nawilżona skóra i rudawy odcień włosów wskazują z kolei na nadchodzącą dziewczynkę. Jeśli kobieta, śpiąc, obraca się w stronę północy, urodzi syna, jeśli obraca się natomiast w stronę południa, urodzi córkę. Kapryśność przyszłej matki uchodzi za dowód na to, że nosi ona w swoim brzuchu istotę płci żeńskiej, zaś brak humorów przemawia za ewentualnością przeciwną. Gdy kobietę ciągnie w stronę słodyczy, to o ile nie jest "słodyczoholiczką", może spodziewać się dziewczynki, brak chęci na słodycze oznacza chłopca. Kobieta może też zabawić się w numerolożkę. Zabawa ta polega na prostym rachunku arytmetycznym: do swojego wieku należy dodać numer miesiąca, w którym przypuszczalnie dojdzie do poczęcia. Parzysta liczba wróży syna, nieparzysta - córkę. Więcej o przesądach przeczytasz tutaj.

 

Podsumowanie

Czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, to kwestia drugorzędna. Pierwszorzędną kwestię stanowi to, aby dziecko urodziło się zdrowe. Niezależnie od płci, liczy się przecież, aby obdarzyć nową osobę w rodzinie miłością, na jaką każdy zasługuje. Pragnąc dziecka, powinno się przecież pragnąć przede wszystkim jego szczęścia.