Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Choroba lokomocyjna dzieci

Choroba lokomocyjna dzieci

Choroba lokomocyjna dzieci
+
Tagi:

Podpowiadamy, jak radzić sobie z tą uciążliwą przypadłością i jak nie dopuścić, by popsuła nam jakiekolwiek plany podróżnicze.

Choroba lokomocyjna jest dość częstą dolegliwością występującą u dzieci. Pojawia się podczas podróży autobusem, pociągiem czy samolotem. Jej powodem są zaburzenia narządu równowagi znajdującego się w uchu środkowym. Innymi słowy, mózg dostaje błędne informacje – oczy widzą, że krajobraz się porusza, natomiast ciało pozostaje w miejscu. Dolegliwość, jaką jest choroba lokomocyjna, nie jest niebezpieczna, aczkolwiek może być bardzo uciążliwa podczas wszelakich podróży.

 

Jak sobie z nią radzić?

Wiele dzieci po prostu wyrasta z tej choroby. Jedne już w wieku przedszkolnym, inne troszkę później. Choroby lokomocyjnej nie można więc wyleczyć, można jej jedynie zapobiegać lub zmniejszać jej objawy. A sposobów na to jest mnóstwo. Oczywiście najskuteczniejszą metodą są środki farmakologiczne - tabletki takie jak Aviomarin czy Lokomotiv, które są bez recepty sprzedawane w aptekach. Jeżeli natomiast nie mamy przy sobie takiej tabletki bądź nie chcemy podawać dziecku leków, trzeba sięgnąć do domowych sposobów zwalczania choroby lokomocyjnej.  

Gdy wiemy, że dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną a wybieramy się w dłuższą podróż, trzeba zadbać o to, by zjadło lekkostrawne śniadanie, które nie „obciąży” jego żołądka (np. bułeczka z masłem i herbatą). Podczas jazdy najlepiej posadzić dziecko na środku. O ile spoglądanie przez boczną szybę na mijający krajobraz może wywołać nudności, tak patrzenie w przednią szybę, na horyzont, może dziecko uspokoić. W autokarze najlepiej wybierać miejsce oddalone od kół – żeby dziecko nie wyczuwało wszystkich nierówności na jezdni. Dobrze jest też uchylić okno. Świeże powietrze dobrze wpłynie na dziecko.

Pakując się przed wyjazdem nie zapominajmy zabrać ręcznika, wilgotnych chusteczek i ewentualnie ubrań na zmianę, gdyby nie udało się powstrzymać wymiotów u dziecka. Gdy szybko opanujemy sytuację, dziecko nie będzie przerażone i nie będzie miało poczucia, że zabrudziło samochód i zrobiło coś źle. Podczas podróży można odwrócić uwagę dziecka zajmując go rozmową czy zabawą, tak, żeby zapomniało o nudnościach.

 

Poniżej przedstawiamy dostępne na rynku leki na chorobę lokomocyjną:

  • Diphegan - od 1 roku (na receptę)
  • Aviomarin - od 5 lat
  • Avioplant - lek z imbiru, od 6 lat
  • Lokomotiv - lek ziołowy, od 3 lat
  • Cocculine - lek homeopatyczny
  • Transway - plaster akupresurowy, od 2 lat
  • Travelgum - środek w formie gumy do żucia
  • Vomitusheel - lek homeopatyczny w kroplach i czopkach, od 3 miesięcy

 

Aleksandra Jedynak