Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Jak ukoić płacz, czyli o kolce niemowlęcej słów kilka

Jak ukoić płacz, czyli o kolce niemowlęcej słów kilka

Jak ukoić płacz, czyli o kolce niemowlęcej słów kilka
+
Tagi:

Kolka niemowlęca jest dość trudna do zdefiniowania. Jest to przypadek ciągłego, napadowego i trudnego do ukojenia płaczu.

Objawy kolki

W przypadku kolki objawy trwają co najmniej trzy godziny dziennie przez trzy dni w tygodniu przy obserwacjach trwających trzy tygodnie (są to tzw. kryteria Wessela). Płacz dziecka pojawia się zwykle o podobnych porach. Bardzo często jest to wieczór - wtedy można powiedzieć, że dziecko cierpi na kolkę wieczorną. Najczęściej jest tak, że kolka pojawia się około drugiego tygodnia życia dziecka, a przechodzi po szesnastym tygodniu. Jest to wtedy tak zwana kolka trzymiesięczna. W przebiegu kolki rozwój dziecka jest całkowicie prawidłowy. Diagnostyka kolki niemowlęcej mówi, że płacz u dziecka może być także wywołany przez inne schorzenia, niemające nic wspólnego z napadem kolki niemowlęcej.

Kolka powoduje trudny do ukojenia płacz u dziecka, dziecko może mieć zaczerwienioną buzię, podkurczać nerwowo nóżki, napinać brzuszek i prężyć ciałko.

 

Domowe sposoby na kolkę

1.  Ciepła kąpiel lub suszarka. Podczas kolki można włożyć dziecko do ciepłej kąpieli, pozwoli to na rozluźnienie ciałka i zapomnienie o bólu. W zastępstwie kąpieli można tez użyć suszarki, kierując ciepły ale nie gorący! strumień  powietrza na brzuszek dziecka. W tym przypadku trzeba bardzo uważać, żeby dziecka nie poparzyć.

2.  Dieta mamy karmiącej piersią. Przyczyną kolki może być również nieprawidłowa dieta mamy karmiącej piersią. Kobieta karmiąca nie powinna pić kawy i czarnej herbaty, bo zawierają kofeinę i teinę, które powodują, że malec staje się bardziej rozdrażniony i wrażliwy na ból.

3. Odciąganie pokarmu. Czasem zdarza się, że gdy mama ma za dużo pokarmu w piersi, dziecko nie nadąża z jego łykaniem i oddychaniem a do jego brzuszka dostaje się powietrze, które powoduje bardzo bolesne kolki. Dlatego czasem przed karmieniem dobrze jest odciągnąć trochę mleka żeby ułatwić naszemu maleństwu jedzenie.

4. Bujanie w foteliku. Płynne i łagodne kołysanie może uspokoić nasze dziecko i pozwoli zapomnieć mu o bólu.

 

Najważniejsze, to być blisko dziecka w tych trudnych tygodniach, okazywać mu dużo czułości, cierpliwości, być dla niego oparciem. Nosić gdy tego potrzebuje, przytulać i uspokajać. I nie załamywać się, jeśli okaże się, że powyższe czynności nie przynoszą efektów - kolka prawdopodobnie potrwa tyle, ile musi, czyli magiczne 100 dni, jednak bliskość i wsparcie mamy czy taty dodadzą maluszkowi otuchy i zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa.

 

Aleksandra Jedynak