Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Koklusz u dzieci: jak przebiega, jak go leczyć?

Koklusz u dzieci: jak przebiega, jak go leczyć?

Koklusz u dzieci: jak przebiega, jak go leczyć?
+
Tagi:

Koklusz (inaczej krztusiec) to choroba zakaźna układu oddechowego. Osiowym jej symptomem są częste napady silnego kaszlu, mogące w znacznym stopniu utrudniać oddychanie.

 

Jak można się zarazić?

Kokluszem można się zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub też drogą kropelkową. Choroba rozwija się od 3 do 14 dni (jest to okres wylęgania). Od dziecka chorującego na koklusz można się zarazić do 21 dni po pierwszych zauważalnych symptomach.

 

Etapy choroby

Krztusiec, jak każda inna choroba, ma swój unikalny przebieg. Dzieli się on na 3 fazy: nieżytową, kaszlu napadowego oraz rekonwalescencji.

Pierwsza faza trwa mniej więcej 2 tygodnie. Charakterystycznymi dla niej objawami są: obfity katar, suchy kaszel, stany podgorączkowe, niekiedy zapalenie spojówek.

Druga faza cechuje się występowaniem ostrych napadów kaszlu, spowodowanego działaniem toksyn bakteryjnych. Dzieci w nieco starszym wieku kaszlą zwłaszcza nocą. Towarzyszy temu zaczerwienienie twarzy, wysuwanie języka na zewnątrz jamy ustnej, duszności, a także problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych (może dojść do mimowolnego oddania moczu lub stolca). Młodsze dzieci gorzej znoszą takie napady, po ostrym kaszlu nierzadko wymiotują, łzawią, kichają. U najmłodszych maluchów główny symptom, to znaczy kaszel, się nie pojawia; dają się za to zauważyć pozostałe objawy.

Trzecia faza upływa pod znakiem stopniowego ustępowania symptomów. Ostre napady kaszlu w okresie rekonwalescencji wprawdzie powracają , ale już znacznie rzadziej.

 

Powikłania pochorobowe

Najbardziej narażone na powikłania po kokluszu są niemowlęta, z racji słabej konstytucji fizycznej. W następstwie choroby dziecko może dostać zapalenia płuc, oskrzeli czy mózgu, może też mieć utrzymujące się dłużej problemy z oddychaniem.

 

Jak się leczy koklusz?

Koklusz jest groźną chorobą, niekiedy wymagana jest bezwzględnie hospitalizacja (w przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci z ostrymi napadami kaszlu). Początkowo choremu podaje się antybiotyk, w późniejszym okresie powrót do zdrowia polega na zwalczaniu objawów.