Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna u dzieci
+
Tagi:

Ospa wietrzna to typowa choroba wieku dziecięcego. Jej wirus jest przenoszony droga kropelkową. Jak sobie z nią radzić i co zrobić, kiedy nasze dziecko jest chore?

Czym jest ospa wietrzna?

Jest to choroba, która w żaden sposób nie zagraża organizmowi dziecka. Zagraża natomiast kobiecie w ciąży. Kiedy kobieta w ciąży choruje na ospę, może dojść do zakażenia dziecka, co z kolei może spowodować poważny uszczerbek na jego zdrowiu, np. niedorozwój kończyn.

Na ospę można zachorować tylko raz w życiu. Wirus ospy wietrznej może jednak przetrwać w organizmie, powodując rozwój półpaśca. 


Objawy

Pierwszymi objawami, wskazującymi, że dziecko może być chore na ospę, są: brak apetytu, gorączka, ból głowy czy pogorszenie samopoczucia. Po dwóch lub trzech dniach dziecko zazwyczaj dostaje swędzącej wysypki, która najpierw obejmuje tułów, a potem całe ciało. Na początku krostki mogą być czerwone, potem stają się wypełnione płynem. Na końcu choroby powstają strupki, które odpadają, nie pozostawiając po sobie śladów.
 

Leczenie

Kiedy na ciele dziecka pojawi się wysypka, trzeba udać się do lekarza. Ospę leczy się przez odkażanie pęcherzyków wodnym roztworem gencjany. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – lekarz przepisze też leki przeciwwirusowe. 

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby należy zadbać o to, aby dziecko nie wychodziło z domu. Wskazane jest także stosowanie środków łagodzących swędzenie.

Przeciw ospie można się również zaszczepić. Szczepionkę mogą przyjąć dzieci po 9. miesiącu życia.

 

Magdalena Korzeniewska