Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Przerost migdałka gardłowego u dzieci

Przerost migdałka gardłowego u dzieci

Przerost migdałka gardłowego u dzieci
+
Tagi:

Na przerost migdałka gardłowego chorują najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym. Czym się objawia ta dolegliwość, jakie są jej przyczyny i czy można ją wyleczyć? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Nieleczony 3 migdał może stać się przyczyną wielu poważnych powikłań zdrowotnych, np. niedosłuchu, niedowagi czy zaburzeń w prawidłowym rozwoju. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu. Po dostrzeżeniu pierwszych objawów u swojego dziecka skontaktuj się jak najszybciej ze specjalistą.

 

Na czym polega przerost migdałka gardłowego?

Przerost migdałka gardłowego polega na nienaturalnym rozrośnięciu się migdałka znajdującego się za nosem, dokładnie w miejscu, w którym jama nosowa styka się z gardłem. Po narodzinach dziecka trzeci migdał stale rośnie, najintensywniej w okresie wczesnego dzieciństwa. Pełni żywotną funkcję w organizmie: jako element układu odpornościowego chroni dziecko przed różnego rodzaju bakteriami i wirusami. Z upływem lat migdałek gardłowy się zmniejsza, ponieważ przestaje być już organizmowi potrzebny. Po pewnym czasie zanika zupełnie. Dlatego problem przerostu migdałka gardłowego dotyczy przede wszystkim dzieci od 3 do 6 roku życia.

 

Przerost migdałka gardłowego: przyczyny

Aby rozpoznać przyczynę problemu, należy skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu badań postawi wyczerpującą diagnozę. Najczęściej za przerost trzeciego migdałka odpowiadają:

- przewlekłe infekcje dróg oddechowych i jamy ustnej,

- choroby zakaźne,

- alergie,

- predyspozycje genetyczne.

 

Czym się objawia przerost trzeciego migdałka?

Dzieci dotknięte tą dolegliwością oddychają przez usta, chrapią, zapadają dość często na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Mają przewlekły katar, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, przewlekłe zapalenie spojówek, płaską klatkę piersiową (co jest przejawem płytkiego oddychania), garbią się. Mówią przez nos, jakby nie swoim głosem. Doświadczają trudności w spożywaniu pokarmów, wymiotują. Co jakiś czas chorują na zapalenie ucha środkowego. Przerost migdałka gardłowego może nawet doprowadzić do niedosłuchu, spowodowanego naciskiem wywieranym na trąbki słuchowe.

 

Operacja usunięcia migdałków

Jeśli przerośnięty migdałek gardłowy wpływa ujemnie na drożność nosa, powoduje niedosłuch lub zapalenie uszu – należy wykonać operację. Operacje na migdałki są zabiegami wykonywanymi stosunkowo często, nie należy więc żywić nadmiernych obaw co do ewentualnych następstw takiego zabiegu. Rodzicom szukającym pomocy dla swoich dzieci zalecamy wizytę w przychodni laryngologicznej: http://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/laryngolog-dzieciecy/.