Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Skaza białkowa - co zrobić, kiedy rozpoznamy ją u malucha?

Skaza białkowa - co zrobić, kiedy rozpoznamy ją u malucha?

Skaza białkowa - co zrobić, kiedy rozpoznamy ją u malucha?
+
Tagi:

Skaza białkowa jest niczym innym jak alergią na białko znajdujące się w mleku czy innych przetworach. Najczęściej występuje u dzieci do 2. roku życia.

Objawy skazy białkowej

Charakterystycznym objawem skazy białkowej są czerwone krostki, które tworzą małe plamki. Może też występować biegunka bądź ulewanie. Nieleczona skaza białkowa może doprowadzić do atopowego zapalenia skóry u dziecka, a to z kolei do występowania różnego rodzaju infekcji.

 

Jakie mleko podawać dziecku ze skazą białkową?

Współczesne mleko modyfikowane nie tylko zaspokaja głód dziecka, ale również wspomaga jego układ odpornościowy i wpływa korzystnie na układ trawienny. Jednak mimo wszystko mleko modyfikowane to nie to samo co mleko matki. Jeżeli musimy zastąpić dziecku naturalne mleko mlekiem modyfikowanym, często mamy problem z wyborem najodpowiedniejszego substytutu. Na rynku bowiem mamy szeroki wybór, a mleka zastępcze są zróżnicowane. Jakie zatem mleko powinniśmy wybrać?

Jeżeli u dziecka wystąpiły już objawy alergii na mleko krowie, niezbędne jest podanie mu preparatu zastępczego o wysokim stopniu hydrolizy białka. Jest to preparat, w którym cząsteczki białka zostały podzielone na tak małe fragmenty, że są niemal całkowicie pozbawione właściwości alergizujących.

Ulewanie, kolka czy zaparcia są natomiast objawem świadczącym o tym, że układ pokarmowy naszego maleństwa nie jest w pełni dojrzały. Wówczas należy mu podać mleko, które złagodzi te objawy. Ulewaniu zapobiegnie mieszanka, do której dodano skrobię ziemniaczaną, zagęszczającą pokarm (NAN AR, Enfamil AR). Kolki można uniknąć podając mleko, w którym cząstki białek mleka krowiego zostały rozdrobnione podobnie jak w mleku typu HA (np. NAN HA Sensitive, Bebilon Comfort). Zaparciom przeciwdziała dodanie prebiotyków lub probiotyków, które wzmacniając florę bakteryjną jelit, wpływają na rozrzedzenie stolca i łatwiejsze wydalenie go (wszystkie rodzaje mleka modyfikowanego wzbogaconego w nie, np. HIPP z probiotykami, NAN Active).

Badania wskazują, że leczona alergia u dzieci w większości przypadków, ustępuje około 3-4 roku życia. Jednak u dzieci starszych jedna alergia często zamienia się w drugą, stopniowo zmniejszając swoje objawy i przechodząc w uczulenie na alergeny wziewne. Alergii można starać się zapobiegać już w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią.

 

Zapobieganie alergii

Zapobieganie alergii to jedna z najlepszych metod na ich zwalczanie, chociaż nie zawsze udaje się jej zapobiec w 100%. Jeśli oboje rodziców jest obciążonych alergicznie lub jedno z rodziców ma alergię, to dziecko należy do grupy wysokiego ryzyka i najlepiej starać się zwrócić baczniejszą uwagę na produkty typowo alergenne w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.

 

Aleksandra Jedynak