Trzeci migdałek – jakie pełni funkcje w organizmie?

Trzeci migdałek pełni bardzo doniosłe funkcje w organizmie, stanowi część układu odpornościowego. Bywa jednak czasem przyczyną poważnych schorzeń...
Migdałek gardłowy – naturalna ochrona przed wirusami
Trzeci migdałek (nazywany również migdałkiem gardłowym) rozwija się w ludzkim organizmie bezpośrednio po narodzinach, a także w późniejszych latach. Narząd ten pełni istotne funkcje w obrębie dziecięcego organizmu: chroni go przed bakteriami i wirusami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Ale wskutek różnych przyczyn – wśród których wymienia się najczęściej alergie, predyspozycje genetyczne, choroby zakaźne oraz przewlekłe infekcje dróg oddechowych i jamy ustnej – 3 migdał może się rozróść do nienaturalnych rozmiarów. Stwarza wtedy zagrożenie dla organizmu i wymaga niejednokrotnie interwencji chirurgicznej.
Jakie są objawy?
Do najczęstszych objawów przerostu migdałka gardłowego należą:
- nawracające infekcje dróg oddechowych,
- powtarzające się stany zapalne uszu,
- trudności z oddychaniem
- przewlekły katar,
- zaburzenie odruchu ssania,
- niedosłuch,
- przewlekłe zapalenie spojówek.
Przerost trzeciego migdałka może też być przyczyną wad zgryzu oraz zmian w ukształtowaniu twarzy.
Przerost trzeciego migdałka: u kogo występuje najczęściej?
Na tę dolegliwość zapadają przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ to właśnie w tym okresie migdałek gardłowy rozwija się najintensywniej. Rzadziej problem ten dotyczy starszych dzieci i dorosłych, ponieważ trzeci migdałek w czasie okresu dojrzewania zanika.
Operacja usunięcia migdałków – czy jest konieczna?
Jeśli migdałek gardłowy powoduje trudności w oddychaniu, przyczynia się do niedosłuchu lub nawracających stanów zapalnych – wtedy operacja jest niezbędna. Zaniedbywanie tego problemu może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia dziecka. Operacje na migdałki to zabiegi niezbyt skomplikowane, trwają zazwyczaj ok. 20 minut, a przynoszą wiele korzyści.
Jeśli zauważyłeś u swojej pociechy niepokojące objawy, skontaktuj się ze specjalistą i umów się na zabieg w przychodni laryngologicznej: http://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/laryngolog-dzieciecy/.