Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Trzeci migdałek – jakie pełni funkcje w organizmie?

Trzeci migdałek – jakie pełni funkcje w organizmie?

Trzeci migdałek – jakie pełni funkcje w organizmie?
+
Tagi:

Trzeci migdałek pełni bardzo doniosłe funkcje w organizmie, stanowi część układu odpornościowego. Bywa jednak czasem przyczyną poważnych schorzeń...

Migdałek gardłowy – naturalna ochrona przed wirusami

Trzeci migdałek (nazywany również migdałkiem gardłowym) rozwija się w ludzkim organizmie bezpośrednio po narodzinach, a także w późniejszych latach. Narząd ten pełni istotne funkcje w obrębie dziecięcego organizmu: chroni go przed bakteriami i wirusami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Ale wskutek różnych przyczyn – wśród których wymienia się najczęściej alergie, predyspozycje genetyczne, choroby zakaźne oraz przewlekłe infekcje dróg oddechowych i jamy ustnej – 3 migdał może się rozróść do nienaturalnych rozmiarów. Stwarza wtedy zagrożenie dla organizmu i wymaga niejednokrotnie interwencji chirurgicznej.

 

Jakie są objawy?

Do najczęstszych objawów przerostu migdałka gardłowego należą:

- nawracające infekcje dróg oddechowych,

- powtarzające się stany zapalne uszu,

- trudności z oddychaniem

- przewlekły katar,

- zaburzenie odruchu ssania,

- niedosłuch,

- przewlekłe zapalenie spojówek.

Przerost trzeciego migdałka może też być przyczyną wad zgryzu oraz zmian w ukształtowaniu twarzy.

 

Przerost trzeciego migdałka: u kogo występuje najczęściej?

Na tę dolegliwość zapadają przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ to właśnie w tym okresie migdałek gardłowy rozwija się najintensywniej. Rzadziej problem ten dotyczy starszych dzieci i dorosłych, ponieważ trzeci migdałek w czasie okresu dojrzewania zanika.

 

Operacja usunięcia migdałków – czy jest konieczna?

Jeśli migdałek gardłowy powoduje trudności w oddychaniu, przyczynia się do niedosłuchu lub nawracających stanów zapalnych – wtedy operacja jest niezbędna. Zaniedbywanie tego problemu może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia dziecka. Operacje na migdałki to zabiegi niezbyt skomplikowane, trwają zazwyczaj ok. 20 minut, a przynoszą wiele korzyści.

Jeśli zauważyłeś u swojej pociechy niepokojące objawy, skontaktuj się ze specjalistą i umów się na zabieg w przychodni laryngologicznej: http://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/laryngolog-dzieciecy/.