Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Dziecko » Waga medyczna - jaką rolę odgrywa w życiu każdego dziecka?

Waga medyczna - jaką rolę odgrywa w życiu każdego dziecka?

Waga medyczna - jaką rolę odgrywa w życiu każdego dziecka?
+
Tagi:

Od pierwszych chwil życia badane są podstawowe parametry życiowe, noworodek poddawany jest serii badań, określa się jego wzrost, wagę i otrzymuje on określoną ilość punktów w skali Apgar.

Skala ta ocenia stan dziecka w pierwszych chwilach po porodzie, maksymalna ilość punktów jaką może otrzymać noworodek to 10. Kryteria, które są oceniane, to oddech, czynność serca, wygląd skóry, napięcie mięśniowe kończyn i odruch na włożenie cewnika do nosa. Za każdą kategorię można otrzymać zatem 2 punkty. W następnej kolejności sprawdzana jest właśnie wspomniana waga i wzrost niemowlęcia.

Waga i wzrost
Prawidłowa waga dziecka w pierwszych chwilach życia powinna oscylować pomiędzy 3000-4000 gram, długość noworodka powinna wahać się w przedziale 47-57 cm. Parametry te świadczą o prawidłowym rozwoju maleństwa. Należy pamiętać o tym, że na tego typu badaniach nie można poprzestać. Zgodnie z obowiązującym prawem obowiązkowe są badania lekarskie, zwane bilansem zdrowia dziecka. Bilans zdrowia dziecka jest wykonywany w określonych przepisami prawa odstępach czasu. Pierwszy bilans jest robiony zaraz po przeniesieniu dziecka na oddział noworodkowy, kolejne robi się w wieku  2, 4, 6, 10, 14, i 18 lat. Przy każdym takim badaniu określany jest rozwój dziecka, jego waga i wzrost.

Rodzaje wag
Do określenia wagi dziecka używa się profesjonalnego sprzętu medycznego. W zależności od jego  wieku zastosowanie ma jeden z konkretnych wzorów. Na rynku dostępne są niemowlęce wagi medyczne, wagi niemowlęce ze wzrostomierzem, wagi kolumnowe we wzrostomierzem, elektroniczne wagi kolumnowe i inne.

Wagi niemowlęce szalkowe są obecnie na tak zaawansowanym etapie technologicznym, że w każdej chwili mogą zostać w prosty sposób przekształcone na zwykłą wagę podłogową dla dziecka ważącego nawet do 50 kilogramów, w zależności od modelu. Kolejną zaletą takich wag jest ich solidność i niewielki ciężar, dzięki czemu ich transport przebiega bezproblemowo.

 

Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.