Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Badania prenatalne - w trosce o zdrowie i rozwój płodu

Badania prenatalne - w trosce o zdrowie i rozwój płodu

Badania prenatalne - w trosce o zdrowie i rozwój płodu
+
Tagi:

Okres ciąży wydaje się jednym z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Jednak tak naprawdę to nie jest czas zupełnie beztroski, każda matka już wtedy zaczyna niepokoić się o swoje jeszcze nienarodzone dziecko.

W czasie ciąży warto wykonać badania prenatalne, aby upewnić się, że dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo.

 

Światowe i polskie towarzystwa lekarskie zalecają wykonanie trzech badań lekarskich każdej kobiecie w ciąży. Oczywiście, jeśli istnieją wskazania, powinny być one wykonywane częściej.

Badania prenatalne to badania płodu przeprowadzone w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Zadaniem tychże badań jest wykrycie chorób wrodzonych i genetycznych.

 

Badania prenatalne dzielą się na:

 

-      -  inwazyjne (amniopunkcja; biopsja kosmówki; diagnostyka przedimplantacyjna; fetoskopia; kordocenteza);

·      - nieinwazyjne (USG genetyczne; test PAPP-A; test podwójny; test potrójny; test zintegrowany; standardowe badanie USG w ciąży; USG 4D; Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego; przepływ przez zastawkę trójdzielną).

 

Wskazania do wykonania badań prenatalnych

 

Zasadniczo tego typu badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży, natomiast są również wskazania, które powinny w szczególnym stopniu mobilizować przyszłą mamę do wykonania badań prenatalnych. A są nimi:

 

·       -  kobieta ma więcej niż 35 lat.

·       -  w rodzinie ciężarnej lub jej męża występowały wcześniej choroby genetyczne;

·       -  przyszła matka urodziła wcześniej dziecko z wadą genetyczną;

·       -  test potrójny wykrył w surowicy krwi ciężarnej wysokie stężenie białka wytwarzanego w wątrobie i jelicie płodu, bo podwyższone wartości mogą sugerować m.in. rozszczep kręgosłupa dziecka.

 

 

Na czym polegają badania prenatalne

 

Badania prenatalne to badania USG, które są uzupełnione badaniami biochemicznymi z krwi matki. Pierwsze badanie prenatalne powinno być wykonane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki tym badaniom już na tym etapie można szczegółowo ocenić anatomie płodu. Ta diagnostyka pozwala wykryć do 95% dzieci z zespołem Downa, jest to największa wykrywalność w przebiegu całej ciąży – twierdzą specjaliści z Kliniki Galena.

Drugie badanie prenatalne powinno się wykonać w drugim trymestrze ciąży. Podczas badania można określić płeć dziecka, ocenić dokładniej niż na poprzednim badaniu anatomię płodu i prawidłowe wzrastanie. Trzecie badanie wykonuje się około 30 tygodnia ciąży, należy wówczas jeszcze raz dokładnie obejrzeć płód pod kątem budowy ciała, bo niektóre choroby mogą ujawnić się dopiero w późniejszym okresie ciąży, po 26 tygodniu – jak twierdzą eksperci z Kliniki Galena.

 

Dlaczego warto robić badania prenatalne?

 

Bardzo często kobiety w ciąży podchodzą do badań prenatalnych z dużą rezerwą. Głównie dlatego, że tego typu badania kojarzone są  z zagrożeniem i ryzykiem powikłań. Nieinwazyjne badania prenatalne są tak naprawdę całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. A warto je robić, ponieważ:

 

·        - odpowiednio wczesna diagnoza daje możliwość szybkiej reakcji i podjęcia skutecznego leczenia bezpośrednio po przyjściu      dziecka na świat;

·        - niektóre z chorób, wykrytych podczas badań prenatalnych można leczyć jeszcze w łonie matki;

·        - badania prenatalne uspokajają kobietę, dają jej pewność co do stanu zdrowia dziecka;

·        - choroby płodu są rzadkie, ale niewielkie ryzyko jednak istnieje, warto dowiedzieć się o tym wcześniej.

 

Dzięki badaniom prenatalnym można wykryć takie schorzenia, jak:

 

·        - choroby spowodowane anomaliami chromosomowymi;

·        - otwarte wady cewy nerwowej;

   - część chorób metabolicznych.