Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Ciąża - I trymestr

Ciąża - I trymestr

Ciąża - I trymestr
+

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. Potocznie mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy. Najczęściej jednak czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, w związku z czym ciąża trwa 40 tygodni, czyli 10 pełnych miesięcy księżycowych.

Pierwszy i drugi tydzień ciąży

W pierwszych dwóch tygodniach ciąży występuje zatem krwawienie miesiączkowe, wzrastanie pęcherzyka w jednym z jajników, z którego około czternastego dnia cyklu uwolniona zostaje gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Jeśli dojdzie w tym czasie do współżycia - zaowocować może to zapłodnieniem komórki jajowej i właściwym początkiem rozwoju ciąży.

 

Czwarty tydzień ciąży

Jest to okres, w którym kobieta jeszcze prawdopodobnie nie wie o tym, że jest w ciąży.  Wczesną ciąże rozpoznaje się przy użyciu popularnych testów ciążowych, które wykrywają hormon ciążowy w moczu. W tym okresie kobiecy organizm nie daje jeszcze wyraźnych znaków. Można odczuwać delikatne zmęczenie, ból piersi czy zgagę, jednak objawy te nie są uciążliwe dlatego nie zwracamy na nie uwagi i na pewno nie łączymy ich z ciążą. Jeśli jednak kobieta podejrzewa ciąże lub czeka na nią powinna zmienić swój tryb życia. Przede wszystkim ograniczyć wszelkiego rodzaju używki (papierosy, alkohol) i zacząć przyjmować witaminy i kwas foliowy. Na pewno wpłynie to pozytywnie na rozwój dziecka od samego początku.

 

Ósmy tydzień

W ósmym tygodniu samopoczucie kobiety znacznie się pogarsza. Występują wtedy wymioty i omdlenia. Istotnie wzrasta też poziom progesteronu. Przyszła mama może zauważyć lekki przyrost masy ciała. Metabolizm nieco spowalnia ale wzrasta zapotrzebowanie energetyczne. W tym okresie należy wykonać badania laboratoryjne zalecone przez lekarza. Nie jest konieczna zmiana dotychczasowego trybu życia aczkolwiek należy zacząć o siebie dbać i przede wszystkim przejść na zdrową dietę.

 

Dziesiąty tydzień

Mogą pojawiać się bóle głowy, mięśni, uczucie senności i zmęczenie. W tym okresie występować będą także krwawienia z nosa lub dziąseł związane z większym ukrwieniem błony śluzowej. To ostatni czas na wykonanie badań diagnostycznych. I czas na zmianę trybu życia. Ponieważ waga będzie się coraz szybciej zwiększała, należy unikać nadmiaru tłuszczów i jeść dużo warzyw ponieważ zawierają one dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm będzie bardzo potrzebował. Nie wskazanym jest zaprzestanie zażywania kwasu foliowego.

 

Trzynasty tydzień

To ostatni tydzień pierwszego trymestru. Dziecko ma już wykształconą twarz i potrafi robić miny. Mamie wzrasta zaś pojemność minutowa serca, zwiększa się wentylacja płuc. Typowe objawy ciążowe powinny w tym okresie ustąpić. Przyszła mama powinna spożywać ok. 400-500 gramów owoców na dzień. W tym czasie warto też pomyśleć o zapobieganiu ciążowym rozstępom. Brzuch zaczyna powoli rosnąć więc jest jeszcze czas na wzmocnienie elastyczności skóry i zapobieganie nieprzyjemnym skutkom ciąży.

 

Aleksandra Jedynak