Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Cytologia jako podstawowa profilaktyka nowotworowa kobiety

Cytologia jako podstawowa profilaktyka nowotworowa kobiety

Cytologia jako podstawowa profilaktyka nowotworowa kobiety
+
Tagi:

Każda kobieta powinna dbać o siebie. Nie tylko o zdrowie zewnętrzne, ale przede wszystkim o swoje wnętrze.

Pielęgnacja ciała jest niezbędna. Jednak najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Badania profilaktyczne nie powinny być wywołane bólem lub niepokojem, że coś jest nie tak ja powinno być. Troska o zdrowie powinna być systematyczna. Szczególnie w późnych latach, kiedy organizm potrzebuje pomocy w odpowiednim funkcjonowaniu. Kobiety, choć współczesny świat zmusza je do ciągłego biegu, powinny dbać o siebie dużo bardziej. Dbać o swoją kobiecość i troszczyć się o zdrowie, które jest tylko jedno.

 

Rak szyjki macicy

 

W dalszym ciągu zdrowie i profilaktyka sfer intymnych jest tematem tabu. Również wizyty u specjalisty odkładane są przez kobiety na termin bliżej nieokreślony. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że wstyd w wielu przypadkach wygrywa. Kobiety boją się wizyt u lekarza tłumacząc sobie to krótko: “Przecież nic mnie nie boi”. Wiele chorób działa podstępnie. Na pierwszy rzut oka nic nie widać, a pierwsze objawy widoczne są dopiero później. Opór i niechęć przed wizytami u ginekologa są tak wielkie, że większość kobiet w Polsce nie stosuje się do zaleceń i nie kontroluje swojego zdrowia intymnego. Co więcej, badania społeczne wykazują, że duża część kobiet przyznaje się, że ich pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się wraz z zajściem w pierwszą ciąże. Dlatego też, w dalszym ciągu dużo kobiet umiera z przyczyn onkologicznych.

 

Rak szyjki macicy objawia się niewinnie i początkowo można go pomylić z innymi chorobami. Dlatego też każda niepokojąca zmiana nie powinna być bagatelizowana. Pierwsze objawy raka szyjki macicy to plamienie wydzieliną różowej barwy, która często ma nieprzyjemny zapach. Kolejne problemy to ból pleców, nóg, podbrzusza i bolesne oddawanie moczu. Przyczyną raka szyjki macicy może być wirus HPV, który często jest wynikiem współżycia bez zabezpieczenia. Wirus brodawczaka ludzkiego jest przyczyną około 70% przypadków zachorowań na raka.

 

Im wcześniej wykryje się zmiany w organizmie tym walka z nowotworem jest łatwiejsza i skuteczniejsza. Leczenie uwarunkowane jest stopniem zaawanosawania raka. Problem rozwiązuje się chirurgicznie. Wymienia się również radioterapie i chemioterapie. Leczenie jest długotrwałe, a całkowite wyleczenie zależne jest od kilku czynników. Na wybór leczenia i rokowania mają wpływ parametry, takie jak:

  • wybór ośrodka onkologicznego. Ważne jest, aby klinika była dostatecznie dobrze wyposażona w odpowiedni sprzęt i lekarzy, którzy swoim doświadczeniem wiedzą jaką drogę walki z nowotworem wybrać;

  • stan chorej osoby;

  • stan guza. Jego rozmiar, masa i postać histologiczna;

  • stopień zaawansowania raka.  

 

Profilaktyka - cytologia

 

Niezbędnym badaniem, które może uratować życie jest cytologia. Dlatego też należy wykonać badanie co najmniej raz w roku. Jest to absolutne minimum, które każda kobieta, która współżyje powinna wykonać, aby czuć się spokojnie. Specjaliści kliniki Galena radzą, aby takie badanie stało się rutyną, ponieważ w ten sposób można we wczesnym stadium zacząć walczyć z zachodzącymi zmianami. Badanie cytologiczne jest bezpłatne dla kobiet od  25 do 59. roku życia. Do tego typu badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Powinno ona być rutynowym działaniem lekarza. Jeżeli specjalista nie proponuje przeprowadzenia badania to należy zastanowić się czy specjalista jest odpowiedni i nie traktuje twojej osoby jako kolejnej w kolejce. Zdrowie intymne kobiety jest bardzo ważne. Dlatego też, każda wizyta powinna być pretekstem do przeprowadzenia większości badań.

 

Najogólniej mówiąc badanie cytologiczne polega na zrobieniu wymazu z szyjki macicy. Lekarz wprowadza do macicy wziernik, a następnie za pomocą specjalnej szczoteczki zeskrobuje próbkę tkanek. Wynik zazwyczaj podany jest w pięciostopniowej skali, która odpowiednio odpowiedzialna jest za stan komórek. Wyniki badań uzyskuje się bardzo szybko. Należy jest skonsultować z lekarzem specjalistą, który w razie jakichkolowiek zmian, dostosuje metodę leczenia.