Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Czym jest kwas hialuronowy?

Czym jest kwas hialuronowy?

Czym jest kwas hialuronowy?
+
Tagi:

Kwas hialuronowy jest podstawą wielu nowoczesnych zabiegów proponowanych przez gabinety kosmetyczne, stał się także jednym z głównych składników wielu kosmetyków. Czym jednak tak naprawdę ów sławny kwas hialuronowy jest?

Kwas hialuronowy nie jest… kwasem
Kwas hialuronowy jest wielocukrem (glukozaminoglikanem) mającym postać przezroczystego żelu. Tak naprawdę więc owa substancja, z punktu widzenia chemii, nie jest kwasem. W żaden sposób nie zmniejsza to jednak jej znaczenia. Kwas hialuronowy jest jednym z podstawowych elementów struktury kości oraz skóry. U człowieka substancja ta buduje macierz międzykomórkową skóry właściwej. Ponadto kwas hialuronowy znajduje się także w mazi stawowej.

Jaką funkcję odgrywa?
Kwas hialuronowy znajdujący się w naskórku wiąże wodę (cząsteczka kwasu wiąże nawet do 250 cząsteczek wody). Jest to o tyle ważne, że znaczną część ciała ludzkiego stanowi właśnie woda (około 3/4 całej masy). Ten popularny glukozaminoglikan utrzymuje więc odpowiednie nawilżenie skóry. Odpowiednia zawartość kwasu hialuronowego w macierzy międzykomórkowej przesądza o sprężystości skóry. Z wiekiem ilość tej substancji wiążącej wodę maleje. Prowadzi to do utraty elastyczności naskórka. Naturalnym następstwem takiego procesu jest pojawienie się drobnych zmarszczek, a następnie pogłębiających się bruzd. Proces starzenia się skóry jest więc bezpośrednio związany z powolną utratą zawartości kwasu hialuronowego.
Warto zwrócić uwagę także na to, że ta naturalna substancja w postaci przezroczystego żelu ma wpływ nie tylko na wygląd ludzkiego naskórka. Kwas hialuronowy zawarty w mazi stawowej smaruje stawy oraz odpowiada za ochronę ich komórek.

Zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy zawarty w kosmetykach (kremach, żelach) ma znakomite działanie nawilżające. Co ważne, substancja ta jest w pełni bezpieczna nawet dla osób borykających się z alergią.

 

KR