Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » HPV - profilaktyka raka szyjki macicy

HPV - profilaktyka raka szyjki macicy

HPV - profilaktyka raka szyjki macicy
+
Tagi:

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest w 100% uleczalny? Czy wiesz, że choroba nie musi boleć? Nie pozwól, by rak odebrał Ci przyszłość!

Rozpoznaj wroga

Ponad 80% kobiet ma przynajmniej raz w życiu kontakt z tym wirusem, większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że podjęcie współżycia wiąże się z ryzykiem zarażenia się wirusem HPV.  W Polsce rak szyjki macicy wykrywany jest u ponad 3000 kobiet rocznie, 1800 z nich umiera na raka szyjki macicy i jest to najwyższy w Europie wskaźnik zachorowań.

Ponad 60% kobiet u których wykryto nowotwór nigdy nie miało robionej cytologii! Tymczasem, jak podkreślają eksperci z Kliniki Galena jedynie regularne tj. wykonywane co roku badania cytologiczne i ginekologiczne pozwalają uchronić się przed nowotworem.

Zachorowalność na raka szyjki macicy rośnie wraz z wiekiem – choroba najczęściej atakuje kobiety pomiędzy 45 a 65 rokiem życia, które stanowią ponad 50% wszystkich chorujących.

Rak szyjki macicy spowodowany jest zazwyczaj przez wirus HPV – wirus brodawczaka ludzkiego i może zaatakować kobietę w każdym wieku. To najniebezpieczniejszy nowotwór układu rozrodczego, który jedynie odpowiednio wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny.

Prócz wspomnianego już wirusa HPV do przyczyn powodujących raka szyjki macicy zalicza się:

 • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego
 • dużą liczbę partnerów
 • wiek
 • prostytucję
 • niski poziom higieny osobistej
 • przewlekłe zakażenia pochwy
 • liczne ciąże i porody
 • długoletnie palenie papierosów
 • wieloletnie przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych
 • niedobory witaminowe (głównie witaminy C)
 • śródnabłonkową neoplazję szyjki (CIN) w wywiadzie

Jak zyskać haka na raka?

Niestety, początkowo rak szyjki macicy przebiega zupełnie bezobjawowo, stąd też jest praktycznie niemożliwy do samodzielnego wykrycia - podkreślają specjaliści z Kliniki Galena. Wspomniany brak dolegliwości wydłuża perspektywę kolejnej wizyty u ginekologa, a tym samym zmniejsza szansę na to, że chorą kobietę da się uratować. Pojawiające się objawy są dość specyficzne i mogą towarzyszyć innym dolegliwościom okolic intymnych.

Najczęściej występującymi objawami raka szyjki macicy są:

 • nieregularne miesiączki
 • krwawienia pomiędzy menstruacjami
 • krwawienia w trakcie stosunku, jak i tuż po nim
 • upławy o nieprzyjemnym zapachu
 • bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej
 • bóle (dyskomfort) w dole brzucha

Jednym ze  sposobów ustrzeżenia się przed rakiem szyjki macicy jest szczepienie przeciwko wirusowi HPV. W Klinice Galena  regularnie szczepione są dziewczynki od 11 roku życia jak również kobiety starsze. Samo szczepienie poprzedzane jest badaniem na obecność wirusa. Jeśli wynik jest ujemny, to wówczas ryzyko zachorowania jest niewielkie.

Ze względu na fakt, iż rozpoczęcie współżycia zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu badaniu i szczepieniu powinny zostać poddane zwłaszcza kobiety, będące przed inicjacją seksualną. Profilaktyka pierwotna może obejmować również wybór zdrowego stylu życia, ograniczenie ilości kontaktów seksualnych, rezygnację z używek, etc. Do innych działań profilaktycznych podejmowanych przez doświadczonych ginekologów-onkologów Kliniki Galena zaliczyć można badania kolposkowe oraz histerocervikoskopię - technikę pozwalającą ocenić charakter zmian zlokalizowanych wewnątrz kanału szyjki macicy. Takie badania są wykonywane na miejscu w Klinice Galena.

Nim rak przyjdzie też do Ciebie….

Na szczęście rak to nie wyrok. Im wcześniej zostanie on wykryty, tym większe są szanse na powrót do zdrowia i całkowite wyleczenie. Dlatego jak podkreślają specjaliści z Galeny tak ważne jest świadome i regularne badanie. We wczesnych stadiach zaawansowania możliwe jest zastosowanie leczenia oszczędzającego narządy rodne kobiety tj. miejscowego usuwania zmian nowotworowych. Wybór tej metody należy wziąć pod uwagę zwłaszcza w przypadku młodych kobiet, planujących założenie rodziny. W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się leczenie chirurgiczne włącznie z wycięciem macicy z przydatkami i regionalnymi węzłami chłonnymi. Leczenie takie jednak zawsze musi wiązać się z rozległą raną ciętą brzucha. Jak pokazuje doświadczenie lekarzy z Kliniki Galena, niejednokrotnie nawet zabieg usunięcia macicy można wykonać metodą małoinwazyjną, laparoskopową przy użyciu lasera. W najcięższych przypadkach sięga się po leczenie skojarzone (zabieg operacyjny i radioterapia, radioterapia i chemioterapia).

Pamiętaj!

Wcześnie wykryty (w stadium przedinwazyjnym) rak szyjki macicy jest w 100% wyleczalny, lecz odkryty dopiero w II stadium daje już jedynie 50% szans na przeżycie.  Dlatego badaj się regularnie, weź odpowiedzialność za swoje zdrowie i… miej haka na raka!

 

 

Więcej informacji na stronie: http://klinikagalena.pl/o-nas/