Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Jak dbać o włosy po chemioterapii?

Jak dbać o włosy po chemioterapii?

Jak dbać o włosy po chemioterapii?
+

Chemioterapia jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów walki z rakiem, a także z wieloma innymi schorzeniami, takimi jak chociażby stwardnienie rozsiane. Pociąga jednak za sobą również skutki uboczne, m. in. utratę włosów.

Utrata włosów jako skutek uboczny chemioterapii jest dotkliwa szczególnie dla kobiet. Płci pięknej zdecydowanie trudniej pogodzić się z tak niekorzystną zmianą wyglądu. Zawsze w mniejszym lub większym stopniu odbija się to na psychice, na codziennym nastroju i poczuciu własnej wartości. Warto jednak wiedzieć, że leki stosowane w chemioterapii nie zawsze powodują utratę włosów. Czasem doprowadzają jedynie do ich przerzedzenia.

 

Utrata włosów

W chemioterapii w celu osłabienia komórek nowotworowych stosuje się leki zwane cytostatykami. Osłabiają one również zdrowe komórki, co bardzo często doprowadza do niepożądanych zmian w wyglądzie. Włosy zaczynają wypadać na ogół po 3 tygodniach od rozpoczęcia chemioterapii. Czasem jednak wypadają miesiąc czy dwa po odstawieniu cytostatyków. Owłosienie znika nie tylko z głowy, ale i z całego ciała: z nóg, rąk, pach, a także okolic intymnych. Po zakończeniu chemioterapii zarówno włosy na głowie, jak i w innych częściach ciała odrastają. Aby zminimalizować ryzyko niepożądanych zmian, warto zastosować się do kilku porad, którymi dzielimy się z Wami poniżej (a także na https://multirelation.com/pl/ ).

 

Jak pielęgnować włosy po chemioterapii?

  • Nie trzyj włosów po kąpieli! Delikatnie masuj skórę głowy ręcznikiem, który dobrze chłonie wodę.
  • Do czesania używaj miękkich szczotek i grzebieni z szeroko rozstawionymi zębami.
  • Nie używaj prostownicy, suszarki ani lokówki. Nie farbuj ani nie rozjaśniaj włosów. Zabiegi te w czasie trwania chemioterapii mogą wywrzeć na nie destrukcyjny wpływ.
  • Do pielęgnacji włosów używaj jedynie środków zalecanych przez lekarza.
  • Chroń włosy przed promieniowaniem UV. Unikaj długiego przebywania na słońcu.
  • Przed chemioterapią warto pociąć trochę włosy. Krótsze są mniej narażone na niekorzystne zmiany.

 

Kiedy włosy zaczną odrastać?

Po zakończeniu chemioterapii włosy zaczynają odrastać już po 5-6 tygodniach. Jest to jednak proces powolny, stopniowy. Na pełny odrost czeka się znacznie dłużej, od 6 do nawet 12 miesięcy. Przy czym włosy po chemioterapii nie są w tak dobrym stanie, w jakim były przed jej wdrożeniem – szarzeją, stają się cieńsze. Ale po pewnym czasie ich wygląd wraca do normy.

 

Niekorzystne zmiany w wyglądzie można zamaskować, np. peruką. Najlepiej wybrać taką z naturalnego włosia. Sztuczne peruki są wprawdzie tańsze, ale niezbyt efektowne. Alternatywą jest kolorowa apaszka, chusta, turban, szal lub czapka. Pamiętaj, że to tylko rozwiązanie tymczasowe, i że po zakończeniu przyjmowania leków Twoje naturalne włosy odrosną.