Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Jak wygląda sala porodowa?

Jak wygląda sala porodowa?

Jak wygląda sala porodowa?
+

Sala porodowa w każdym szpitalu czy klinice położniczej powinna być kompleksowo wyposażona w specjalistyczny sprzęt, który pozwoli rodzącej kobiecie czuć się bezpiecznie, a personelowi - pracować w komfortowych warunkach. Oto, jak powinna wyglądać sala porodowa.

Urządzenia diagnostyczne

W każdej sali porodowej znajdują się urządzenia diagnostyczne, które pozwalają położnej na sprawdzenie stanu zdrowia i samopoczucia dziecka oraz samej rodzącej. Znajdziemy tu więc kardiotokograf, czyli aparat do badania KTG. To niewielkie urządzenie, od którego odchodzą dwa czujniki rejestrujące tętno dziecka oraz siłę i częstotliwość skurczów. Daje ono możliwość szybkiej oceny stanu zdrowia dziecka oraz postępów akcji porodowej. Badanie KTG wykonywać można zarówno kobiecie stojącej, jak i leżącej na łóżku porodowym.

Drugim typem sprzętu jest pompa infuzyjna, która umożliwia szybkie podanie rodzącej koniecznych leków, np. oksytocyny.

Na sali porodowej istotne jest także oświetlenie: duża, stojąca lampa, dająca bardzo jasne światło, służyć będzie do oświetlania rodzącej w fazie parcia.

Butla z tlenem także w pewnych okolicznościach może okazać się konieczna, toteż jest obowiązkowym wyposażeniem sali porodowej. Kiedy rodząca nie potrafi sobie poradzić z siłą skurczów lub dziecko po porodzie jest niedotlenione - podaje się tlen przez maseczkę.

 

Fotel porodowy

Fotel, zwany także łóżkiem porodowym, jest centralnym elementem sali porodowej, który na pierwszy rzut oka może wzbudzać pewien niepokój. Jego zadaniem jest zapewnienie rodzącej i dziecku bezpieczeństwa, a personelowi - wygody w ocenie postępów porodu i przyjęciu dziecka na świat.

Obecnie łóżka porodowe przypominają fotele starego typu, jednak są znacznie bardziej nowoczesne i posiadają szereg funkcji, regulacji i ustawień, a wszystko po to, by rodząca miała możliwość wyboru wygodnej dla siebie pozycji. Leżysko wykonane jest z materiałów nie tylko łatwych do utrzymania w czystości, ale także przyjemnych w dotyku i miękkich.

Fotele porodowe wyposażone są w liczne uchwyty, pomocne w czasie bóli partych. Regulacja wysokości fotela to z kolei wielkie udogodnienie dla personelu: mebel można opuszczać i podnosić, tak żeby rodząca nie miała żadnych problemów z zajęciem miejsca, a położna nie musiała schylać się lub kucać, odbierając nowo narodzone dziecko.

 

Stanowisko do opieki nad noworodkiem

Stanowisko to znajduje się w bliskiej odległości od łóżka porodowego i służy do przeprowadzenia wstępnej oceny stanu zdrowia noworodka. Tu jego drogi oddechowe są oczyszczane z resztek wód płodowych, na rączkę zakładana jest opaska identyfikacyjna, a neonatolog ocenia stan jego zdrowia w skali Apgar, waży go i mierzy. Panuje tu nieco wyższa temperatura, około 37 stopni Celsjusza, aby zapewnić noworodkowi warunki termiczne zbliżone do tych, w jakich przebywał w okresie życia płodowego - to pozwoli mu powoli adaptować się do życia poza brzuchem mamy.

 

Leżanka i krzesło

Nowoczesne sale porodowe przystosowane są także do zaspokajania potrzeb emocjonalnych rodzącej. Poza łóżkiem porodowym znajduje się więc na niej także fotel lub krzesło dla osoby towarzyszącej: męża lub mamy pacjentki.

Panujący obecnie trend porodów rodzinnych przyczynia się do tego, że na sali porodowej coraz częściej umieszcza się leżankę lub łóżko, na którym kobieta może położyć się z noworodkiem po zakończeniu czynności medycznych (szycie krocza, ocena stanu zdrowia noworodka). Zaleca się, by na takim łóżku mama i dziecko spędzili około dwóch godzin. W tym czasie maleństwo po raz pierwszy wypije mleko z piersi mamy, uspokoi się i odpocznie po trudach porodu.

 

Dobrze wyposażona sala porodowa powinna więc zawierać nie tylko fotel porodowy, lecz cały zestaw maszyn i urządzeń służących jednemu celowi - bezpiecznemu powitaniu noworodka na świecie.