Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Kiedy wybrać się do ginekologa?

Kiedy wybrać się do ginekologa?

Kiedy wybrać się do ginekologa?
+

Sfera intymna jest niezwykle ważna dla kobiet w każdym wieku, ale niestety często się ją zaniedbuje, głównie ze względu na uczucie skrępowania. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają uchronić się przed wieloma groźnymi przypadłościami, a także wyeliminować je we wczesnym stadium.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna mieć miejsce w okresie dojrzewania, po pojawieniu się pierwszej miesiączki lub przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współżycia. Ma ona charakter profilaktyczny i pomaga wykryć ewentualne wady wrodzone, nadżerki szyjki macicy lub torbieli jajników. Ginekolog z pewnością przeprowadzi również wywiad i zada serię standardowych pytań dotyczących m. in. stanu zdrowia pacjentki, jej samopoczucia oraz ostatniej miesiączki. Bardzo ważne jest poinformowanie specjalisty o tym, że jest to pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym. W ten sposób lekarz nie tylko będzie wiedział, jakie pytania zadać, ale i zachowa się w sposób wyjątkowo delikatny i komfortowy dla pacjentki.

 

Nie zapominaj o profilaktyce!

Kobiety często podejmują decyzję o wizycie u ginekologa dopiero wtedy, gdy doświadczają dokuczliwych objawów, np.:

  • bólów brzucha,
  • bólów piersi,
  • upławów,
  • dyskomfortu okolic intymnych.

 

Tymczasem dobrym powodem do wizyty mogą być również zaburzenia miesiączkowania czy podejrzenie ciąży. Warto pamiętać, że nieleczone choroby weneryczne oraz choroby narządów płciowych mogą prowadzić do bezpłodności lub rozwinięcia się groźnego nowotworu. Do ginekologa można zwrócić się również w sytuacji, gdy zamierzamy powiększyć rodzinę o kolejnego członka; warto wtedy zasięgnąć wiadomości dotyczących suplementacji i zapewnić sobie stałą opiekę ginekologiczną.

 

Problemy z płodnością

W dzisiejszych czasach wiele par boryka się z trudnościami związanymi z zajściem w ciążę. Istnieje wiele powodów tłumaczących to zjawisko – od wzmożonego stresu począwszy, poprzez szereg różnych chorób, aż po bezpłodność. Także w tym wypadku niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. W pierwszej kolejności ginekolog zleci niezbędne badania i postara się określić przyczynę problemu. Na ich podstawie podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. 


Znalezienie odpowiedniego ginekologa bywa czasochłonne. Najważniejsze, aby trafić do gabinetu, w którym spotkamy się z pełnym zrozumieniem oraz profesjonalizmem. Warto też zwrócić uwagę na to, czy gabinet wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt medyczny, który umożliwi wykonanie kompleksowych badań w jednym miejscu. Przeprowadzone w odpowiednich warunkach konsultacje nie powinny wiązać się z żadnym dyskomfortem u pacjentki.