Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Kwasy na twarz - co trzeba wiedzieć

Kwasy na twarz - co trzeba wiedzieć

Kwasy na twarz - co trzeba wiedzieć
+
Tagi:

Zgodzisz się, że powiedzenie kwasy na twarz brzmią jak najbardziej wymyślna tortura. W rzeczywistości jest to popularny zabieg kosmetologiczny, który zbawiennie działa na kondycję i wygląd skóry. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć, zanim kosmetyczka zaproponuje Ci taką usługę.

Chemabrazja - co to jest

 

Chermabrazja o ogólna nazwa zabiegów na skórę twarzy, do których wykonania wykorzystuje się związki chemiczne mające określone stężenie, czyli kwasy, przy czym mogą to być także kwasy owocowe AHA. Zabiegi te noszą nazwę peelingów chemicznych lub eksfoliacji chemicznej. Ich zadaniem jest doprowadzenie do złuszczania się naskórka.

 

Dodatkowo dostarczane substancje przenikają w głąb skóry i wspomagają procesy regeneracyjne tkanek oraz pobudzają syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Te zaś są odpowiedzialne za gładkość i napięcie skóry. Tym samym można powiedzieć, że chemabrazja ma szerokie spektrum zastosowania - zależy ono od rodzaju kwasu, jego stężenie i stopnia złuszczania, jakie powoduje.

 

Problemy, które rozwiązują kwasy

 

Zabiegi z użyciem kwasów stosowane są przez różne osoby, w każdym wieku. Ekspert Kliniki Ziemlewski z Wrocławia wymienia najczęstsze problemy, które są rozwiązywane za pomocą kwasów stosowanych na skórę twarzy. Jest to, przede wszystkim:

 

 • usuwanie przebarwień różnego pochodzenia,

 • usuwanie blizn, także blizn potrądzikowych,

 • oczyszczenie skóry,

 • przywrócenie skórze jędrności i elastyczności,

 • odmłodzenie wyglądu twarzy,

 • usuwanie pierwszych zmarszczek,

 • redukcja obrzęków twarzy i obrzęków pod oczami,

 • odświeżenie skóry i poprawa jej kondycji.

 

Przed wykonaniem zabiegu chemabrazji przeprowadzony powinien być dokładny wywiad. Dodatkowo osoba przeprowadzająca tę usługę, najczęściej kosmetolog, powinna określić typ oraz rodzaj skóry i dopiero na podstawie wszystkich zebranych informacji rozważyć nałożenie określonego kwasu w określonym stężeniu.

 

Należy pamiętać, że kwasy to bardzo skuteczny zabieg kosmetologii estetycznej, ale niewłaściwie dobrane preparaty mogą dotkliwie poparzyć skórę. Dlatego zabiegi te warto wykonywać tylko w sprawdzonych, dobrych gabinetach lub klinikach.

 

Najczęściej stosowane kwasy w kosmetyce

 

Wybór kwasów stosowanych w kosmetyce jest bardzo duży - każdy z nich ma inne działanie i przeznaczony jest do różnych rodzajów cery. Dobranie właściwego będzie zbawienne dla wyglądu, a co najważniejsze - bezpieczne. Poniżej przedstawione kwasy są składnikami najpopularniejszych peelingów chemiczno-kosmetycznych, z którymi spotkać się można w większości zakładów kosmetycznych. Należą do nich:

 

 • kwas migdałowy - najbardziej rozpowszechniony ze względu na swoje łagodne, ale skuteczne działanie. Jest bezpieczny dla skóry skłonnej do podrażnień, po opalaniu z aktywnym trądzikiem czy przebarwieniami. Jego stosowanie przeciwdziała fotostarzeniu się skóry twarzy i pozwala zachować młody wygląd na dłużej. Jego stosowanie nie wywołuje podrażnień, zaczerwienienia ani pieczenia. Wycisza stany zapalne i wyrównuje koloryt. Peelingi kwasem migdałowym to jedne z najlepszych i najbezpieczniejszych zabiegów z użyciem kwasów.

 

 • kwas glikolowy  - cechą charakterystyczną tego kwasu są małe cząsteczki kwasów AHA, które mogą wnikać głęboko w skórę wspomagając rewitalizację tkanek i procesy regeneracyjne. Dodatkowo cząsteczki te są nośnikami składników aktywnych, co zwiększa dobroczynne działanie tego peelingu. Jego zadaniem jest głównie odmłodzenie twarzy i redukcja pierwszych zmarszczek, usunięcie przebarwień i łagodzenie aktywnych stanów zapalnych występujących przy trądziku. Złuszczanie przy stosowaniu kwasu glikolowego jest silniejsze niż w przypadku kwasu migdałowego.

 

 • kwas cytrynowy - kwas ten stosuje się przede wszystkim do usuwania przebarwień i innych nierówności kolorytu, które pojawiają się na skórze twarzy po kontakcie ze słońcem czy na skutek terapii lekami. Ponadto to doskonały sposób na rozświetlenie zmęczonej i poszarzałej skóry - dzięki peelingowi z kwasem cytrynowym można odmłodzić wizualnie twarz. Dodatkowo usuwa martwy naskórek, wzmacnia napięcie skóry i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.

 

Zasadność stosowania kwasów wywołuje duże dyskusje, ale głównie wśród pacjentów i to takich, którzy raczej nie stosowali nigdy tego zabiegu. Wbrew złym skojarzeniom zabieg ten jest bezpieczny dla zdrowia i wyglądu, jeśli tylko klient stosuje się do zaleceń specjalisty - mówi ekspert Kliniki Ziemlewski z Warszawy.

 

 

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://klinikiziemlewski.pl/