Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Mammografia i cytologia - obowiązkowe badania każdej kobiety

Mammografia i cytologia - obowiązkowe badania każdej kobiety

Mammografia i cytologia - obowiązkowe badania każdej kobiety
+

Badania mammograficzne i cytologiczne dotyczą tylko kobiet. Duża część z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak ważne jest ich regularne wykonywanie.

Mammografia

Mammografia jest podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego. Pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy ok. 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Nowotwór piersi jest łatwy do wykrycia, a wykryty we wczesnym stadium jest łatwy do uleczenia. Ważnym jest fakt, że taki wcześnie wykryty nowotwór można wyleczyć bez mastektomii czy amputacji piersi.

Badanie wykonywane jest w ciągu kilku dni, a na wynik trzeba czekać ok. 2 tygodni (tyle trwa ocena badania przez radiologów). Pierwsze badanie kobieta powinna zrobić w wieku 40 lat (wcześniej powinna robić USG) a następnie odnawiać je co 2 lata. Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą wykrycia raka.

W razie nieprawidłowego wyniku badania, kobiety kierowane są od razu do poradni onkologicznych, gdzie wykonywane są dodatkowe badania. Po dodatkowym zbadaniu przez lekarza pacjentki będą kierowane na niezbędne badania takie jak USG, zdjęcia celowane, biopsja i inne.

Kobiety często w sposób irracjonalny boją się badać, by nie rozpoznać raka. A przecież wystąpienie nowotworu nie wiąże się z wykonaniem badania. Nie mamy wpływu na to, czy zachorujemy. Ale wykonując mammografię można wcześnie rozpoznać nowotwór i skutecznie go leczyć.

 

Cytologia

Na raka szyjki macicy zapadają najczęściej kobiety w wieku 25-49 lat. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Podobnie jak w przypadku mammografii, niewiele kobiet jest świadomych zagrożenia i nie robi regularnych badań.

Kobieta po raz pierwszy na badanie powinna zgłosić się w wieku 20-25 lat. Jest to badanie praktycznie bezbolesne. Polega ono na pobraniu materiału do badania, co następuje w wyniku wprowadzenia do pochwy wziernika i pobraniu próbki przy użyciu specjalnego przyrządu przypominającego szczoteczkę w kształcie trójzębu. Pobraną próbka lekarz nakłada na szkiełko laboratoryjne i zabarwia odpowiednim odczynnikiem. Następnie materiał przekazany jest do badania przez wykwalifikowanego cytologa.

Wynik badania próbki specjalista ocenia w pięciu stopniach i przypisuje je do poszczególnej grupy:

I grupa oznacza prawidłowy stan szyjki macicy, bez powodów do niepokoju.
II grupa oznacza istnienie nielicznych nieprawidłowych komórek w warstwach głębszych nabłonka lub zmianach zapalnych, co jednak nie stanowi powodu do niepokoju.
III grupa oznacza wykrycie w badaniu rozmazu tak zwanych komórek dysplastycznych, które mogą się przekształcić w zmiany nowotworowe. III grupa cytologii jest wskazaniem do przeprowadzenia następnych badań, w tym również histopatologicznych.
IV grupa oznacza rozmaz, w którym istnieje podejrzenie obecności komórek nowotworowych. Wymaga on wykonania dodatkowej biopsji, której zadaniem jest określenie, czy w obrębie szyjki macicy występują już zmiany nowotworowe, a jeśli tak, to jakiego rodzaju jest to nowotwór. Wynik badania określa rodzaj leczenia. Czasami IV grupa cytologii może być już wskazaniem do częściowego usunięcia macicy.
V grupa badania cytologicznego oznacza istnienie bardzo licznych komórek nowotworowych. W tym wypadku leczenie polega na całkowitym usunięciu narządów rodnych kobiety, a dodatkowo zastosowaniem pooperacyjnej chemioterapii lub radioterapii.


Obydwa badania są bardzo ważne dla kobiety i mogą pomóc w szybkiej diagnozie i leczeniu nowotworów. Dlatego kobiety nie powinny lekceważyć tych badań!

 

Aleksandra Jedynak