Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Menopauza: jak się na nią przygotować?

Menopauza: jak się na nią przygotować?

Menopauza: jak się na nią przygotować?
+
Tagi:

Kiedy zaczyna się okres okołomenopauzalny? Czy pociąga za sobą jeszcze jakieś objawy poza ustaniem miesiączkowania? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Menopauza – kiedy następuje?

Okres okołomenopauzalny na ogół rozpoczyna się między 45 a 55 rokiem życia. Wówczas jajniki wydzielają znacznie mniej żeńskich hormonów płciowych, a z czasem ich praca zupełnie ustaje. Menopauza to nic innego jak ostatnia miesiączka, po której przychodzi czas bezpłodności. Nie należy jednak zapominać, że płodność nie jest jedynym wyznacznikiem kobiecości – po menopauzie można nadal być piękną i atrakcyjną, a także cieszyć się znakomitym zdrowiem. Bardzo ważne, aby umieć odnaleźć się psychicznie w tej nowej sytuacji i nie tracić pogody ducha.
 

Czy ustaniu miesiączkowania towarzyszą inne objawy?

Tak. Ponieważ w organizmie kobiety zaczyna brakować estrogenów, pojawiają się nieprzyjemne symptomy, takie jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, znaczne wahania nastroju. Należy się przygotować na te nieuniknione reakcje organizmu i pamiętać przede wszystkim, że nie będą one trwać w nieskończoność.
 

Zdrowie na pierwszym miejscu

Warunki współczesnego życia są bardzo stresogenne, zmuszają nas do wielu poświęceń i nie zawsze sprzyjają dbałości o zdrowie. A tymczasem okres okołomenopauzalny najłatwiej przechodzą te panie, które wcześniej dbały o figurę i nie zaniedbywały potrzeb swojego organizmu, np. nadmiernym objadaniem się, paleniem papierosów czy nadużywaniem kawy. Przygotowania do menopauzy obejmują więc:
 

  • racjonalną i odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce, a także inne wartościowe produkty spożywcze;
  • zrywanie ze szkodliwymi dla zdrowia nałogami;
  • wzmożoną aktywność fizyczną.

 

Oprócz tego warto poświęcić więcej czasu na realizację swoich zainteresowań, aby móc odwrócić myśli od tej nieuchronnej zmiany, która prędzej czy później stanie się udziałem każdej z nas. Jeśli mieszkasz w większym mieście, masz wiele różnych możliwości do wyboru: począwszy od kursów dokształcających, poprzez jogę, zajęcia z aerobiku i zumbę, po warsztaty artystyczne.