Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Odchudzanie - jakie metody pozwolą na zdrową utratę wagi?

Odchudzanie - jakie metody pozwolą na zdrową utratę wagi?

Odchudzanie - jakie metody pozwolą na zdrową utratę wagi?
+
Tagi:

Odchudzanie to proces niezwykle żmudny i długotrwały, jednak niezbędny, aby pozbyć się niechcianych kilogramów.

Niestety w większości przypadków na widoczne rezultaty trzeba czekać dość długo, więc bywa to nieco demotywujące i męczące. Niektóre partie naszego ciała bardzo ciężko jest wymodelować i wysmuklić samą dietą. W wielu przypadkach nie pomagają nawet ćwiczenia fizyczne. Na szczęście istnieją sposoby, które w łatwy i szybki sposób pozwalają usunąć oporny tłuszczyk z naszego ciała. Jedną z takich metod jest coraz bardziej popularna liposukcja.
 

CO TO JEST?

Choć natychmiastowo traci się zbędną wagę i tłuszcz, liposukcja nie jest typowym zabiegiem odchudzającym. Wspaniale nadaje się do wymodelowania talii lub zaokrąglenia pośladków. W trakcie zabiegu lekarz równomiernie usuwa warstwę tłuszczu zalegającego w konkretnej partii ciała. Najczęściej liposukcję wykonuje się na biodrach, podbródku, brzuchu, ramionach czy kolanach.
 

DLA KOGO LIPOSUKCJA?

Najlepszymi kandydatami do liposukcji są mężczyźni i kobiety, którzy nie mają zbyt dużych problemów ze swoją wagą, a jedynie chcieliby nieco wymodelować sylwetkę i usunąć niepotrzebny zalegający tłuszczyk.

Chociaż nie istnieją w zasadzie żadne poważniejsze ograniczenia dotyczące osób, które chciałaby się poddać zabiegowi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę elastyczność swojej skóry. Ogólnie rzecz biorąc, młodsze i niepalące osoby z ciemniejszym odcieniem skóry są najlepszymi kandydatami do wykonania liposukcji. Z wiekiem nasza skóra traci zdolność do szybkiej regeneracji. U osób starszych po zabiegu mogą pozostać fałdy rozciągniętej i zwiotczałej tkanki, która niestety psuje efekt wizualny zabiegu. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z chirurgiem prowadzącym.

Warto też pamiętać o tym, że operacji tej nie wykonuje się u cukrzyków i osób chorych na przewlekłe choroby. Przeciwwskazaniami do zabiegu są również zaburzenia krzepnięcia krwi, różne schorzenia skóry i nerek oraz nałogowe palenie papierosów.
 

PRZEBIEG LIPOSUKCJI

Odsysanie tłuszczu wykonuje się najczęściej w znieczuleniu dożylnym lub ogólnym. Poprzez kilka niewielkich nacięć w skórze pacjenta wstrzykuje się substancję znieczulającą, a następnie "rozbija" się tkankę tłuszczową specjalnym aparatem i odsysa jej nadmiar. Po każdym takim zabiegu nakłada się na dana partię ciała specjalne ubranko uciskowe. Sprzyja to szybszej rekonwalescencji, przeciwdziała obrzękom oraz sprawia, że skóra szybciej odzyskuje elastyczność.
 

RODZAJE LIPOSUKCJI

Zabieg liposukcji można wykonać kilkoma różnymi metodami. Są to:

1. Liposukcja super mokra, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jej skuteczność jest całkiem dobra, jednak pacjent traci sporą ilość krwi podczas zabiegu.

2. Liposukcja typu WAL - jest to zabieg wykorzystujący bardzo silny strumień wody. Co ważne, komórki tłuszczowe nie są niszczone, zatem można je później wykorzystać do reimplantacji.

3. Liposukcja typu tumescent - jest stosowana dość często, gdyż znacznie ogranicza ilość utraconej krwi podczas zabiegu.

4. Liposukcja ultradźwiękowa - jak sama nazwa wskazuje, do rozbicia tkanki tłuszczowej wykorzystuje fale ultradźwiękowe.

5. Vibroliposukcja - polega na rozbijaniu tłuszczu za pomocą silnych wibracji.

6. Liposukcja laserowa - zabieg, w którym niechciana tkanka jest rozbijana laserem, a następnie odsysana.
 

PO ZABIEGU

Bardzo często pierwszą dobę po zabiegu pacjent spędza w szpitalu. Po 24 godzinach zostaje wypisany do domu, w którym powinien pozostać minimum przez tydzień. Później może swobodnie wrócić do normalnych obowiązków w pracy czy na uczelni, choć cały czas powinien pamiętać, że całkowita rekonwalescencja trwa nawet do miesiąca. W tym czasie odradza się jakiegokolwiek dużego wysiłku fizycznego. Szwy rozpuszczają się po dziesięciu dniach od zabiegu. Pacjent po zabiegu, przez trzy miesiące, powinien stosować uciskową bieliznę specjalnie do tego przystosowaną. Będzie ona w odpowiedni sposób masowała skórę i zapobiegnie powstaniu krwiaków.

Jeśli liposukcja będzie przeprowadzona prawidłowo, to o żadnych powikłaniach nie powinno być mowy.