Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Piersi pod kontrolą - profilaktyka raka piersi

Piersi pod kontrolą - profilaktyka raka piersi

Piersi pod kontrolą - profilaktyka raka piersi
+
Tagi:

Niedawno świat obiegła wiadomość na temat poddania się przez gwiazdę Hollywood Angelinę Jolie zabiegowi mastektomii. Gwiazda zdecydowała się na ten odważny krok, bojąc się o własne zdrowie i chcąc zapobiec rakowi piersi.

W rodzinie aktorki na raka jajnika zmarła jej matka, dlatego ryzyko wystąpienia u gwiazdy choroby było podwyższone. Dzięki jej odwadze świat na pewno chociaż na chwilę zwrócił uwagę na problem, który rokrocznie pozbawia życia miliony kobiet, które nie zdecydowały się na profilaktykę i badanie swoich piersi. Nie trzeba jednak, tak jak Angelina, od razu poddawać się zabiegowi usunięcia piersi – możliwe jest zastosowanie działań profilaktycznych, które pozwolą nam, kobietom, cieszyć się zdrowiem oraz zachować atrybut kobiecości.

 

Specjaliści z kliniki Galena ostrzegają, że istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu raka piersi. Zaliczają się do nich:

  • Wczesna miesiączka, która wystąpiła już ok. 12 roku życia.
  • Menopauza po skończeniu 55 lat.
  • Późne urodzenie dziecka (granicą jest 35 lat) lub brak potomstwa.

 

Ponadto czynniki wynikające z nieprawidłowego trybu życia, w tym:

 

  • Palenie papierosów;
  • Nadwaga;
  • Spożywanie alkoholu;
  • Uwarunkowania genetyczne.

 

Badania profilaktyczne

Do najpopularniejszych badań umożliwiających wykrycie zmian nowotworowych zaliczane są:

  • mammografia,
  • USG,
  • a przy niepokojących symptomach biopsja.

 

Badanie mammografem i USG cechuje podobna, bardzo wysoka skuteczność. Oba pozwalają wykryć niepokojące zmiany w naprawdę wczesnym stadium. Gdy guzek nie osiągnął jeszcze średnicy 3 cm i został znaleziony, możliwe jest całkowite wyleczenie nowotworu.

 

Bezpłatne badanie mammograficzne przysługuje co 2 lata wszystkim kobietom między 50 a 69 rokiem życia.

 

USG stosuje się częściej u kobiet, które nie skończyły jeszcze 35 roku życia i u tych karmiących piersią.

 

Biopsja polega na pobraniu wycinka tkanki i jej analizie w laboratorium. Stosowana jest w przypadku uzasadnionego podejrzenia choroby.

 

 

Dbam o siebie – badam się!

 

Badanie piersi nie powinno kojarzyć się nam z czymś upokarzającym. Nie dość, że jest ono bezbolesne, to trwa dosłownie chwilę. Wykonywanie regularnych badań powinno być dla nas jednoznaczne z zadbaniem o siebie i własne zdrowie.

Pamiętajmy, że regularne badanie piersi pozwala na wykrycie patologicznych zmian już w bardzo wczesnym stadium.

Wszystkie kobiety, które ukończyły 20 rok życia, powinny poddawać się badaniom piersi.

 

 

Profilaktyka w domu – wykonaj badanie sama!

 

Najlepszą metodą jest wykonanie badania samodzielnie w domowym zaciszu. Ze wskazówkami przekazanymi dzięki specjalistom z Kliniki Galena, jest to naprawdę łatwe:

 

      1. Aby wykonać badanie pozbądź się górnej części ubioru i stań przed lustrem. Przyjrzyj się uważnie swoim piersiom. Zwróć uwagę, czy nie rzucają Ci się w oczy jakiekolwiek przebarwienia, guzki w obrębie piersi jak i brodawek. Aby przyjrzeć się piersiom w ich naturalnej pozycji oprzyj ręce na biodrach, następnie podnieś dłonie do góry, dzięki czemu skóra będzie napięta i łatwiej dostrzeżesz jakiekolwiek zmiany.

      2. Przejdź do kolejnego kroku. Opuść jedną rękę, a drugą schowaj z tyłu za głową. Delikatnie opuszkami palców przyciskaj kolejne fragmenty piersi, jednocześnie zbliżając się do brodawek kolistymi ruchami.

      3. Teraz ściśnij delikatnie brodawkę. Obserwuj, czy nie wydostaje się z niej żadna wydzielina.

      4. Gdy ten etap badania masz już za sobą, ułóż się wygodnie na łóżku w pozycji na wznak. Dla komfortu pod głowę wsuń poduszkę. Teraz wykonaj badanie w ten sam sposób, co poprzednio, tyle, że w zmienionej pozycji.

      5. Ponadto dotknij okolic pach w różnych miejscach, aby sprawdzić czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych,

      6. Te same czynności wykonaj z drugą piersią.

 

 

Co powinno Cię zaniepokoić?

 

Przede wszystkim widoczne na skórze przebarwienia, obrzęki, krwista wydzielina z brodawki, zmiany kształtu i wielkości piersi, guzki wyczuwalne w czasie dotyku, widoczne żyły i naczynka. Nie każda wyczuwalna zmiana musi od razu oznaczać chorobę, jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem swoich piersi jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.