Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Kobieta » Swędzenie i pieczenie sromu

Swędzenie i pieczenie sromu

Swędzenie i pieczenie sromu
+
Tagi:

Swędzenie i pieczenie sromu jest dość częstą przypadłością, z którą można walczyć na różne sposoby. Co jest jej przyczyną i jak sobie z nią radzić?

Swędzenie i pieczenie sromu niekoniecznie musi być objawem chorobowym – to warto zaznaczyć już na samym wstępie. Niekiedy dolegliwość ta jest spowodowana noszeniem nieodpowiedniej bielizny, wykonanej z materiału wywołującego reakcję alergiczną lub nieprzepuszczającego powietrza. Można mieć też uczulenie na proszek do prania lub na niektóre związki chemiczne znajdujące się w kosmetykach. W takich przypadkach mała zmiana nawyków powinna rozwiązać problem.

 

Jak rozpoznać chorobę?

Nie ma choroby, która wywoływałaby tylko jeden symptom. Swędzenie i pieczenie warg sromowych może wskazywać na chorobę w przypadku, gdy towarzyszą mu inne objawy. Na przykład infekcje bakteryjne i grzybicze objawiają się również upławami o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu. Jeśli zauważasz u siebie więcej niż jeden objaw, masz powody przypuszczać, że problem jest poważniejszy.

 

Precz z kosmetykami!

Srom jest niezwykle wrażliwy na zewnętrzne oddziaływania, w tym również na wpływ środków chemicznych wchodzących w skład kosmetyków i różnego rodzaju detergentów. Najczęstszą przyczyną swędzenia i pieczenia miejsc intymnych jest używanie niewłaściwego żelu pod prysznic lub proszku do prania. By wyeliminować problem, używaj środków myjących o pH zbliżonym do odczynu miejsc intymnych – 5,2. Warto też zaopatrzyć się w preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego – stanowią one niezastąpioną ochronę przed szkodliwymi bakteriami. Dobrym rozwiązaniem może się okazać zmiana proszku do prania na taki dla niemowląt lub alergików.

 

Alergia na podpaski

Kobiety o obniżonej odporności mogą reagować alergicznie nie tylko na kosmetyki czy detergenty, ale również na wkładki lub podpaski. Te perfumowane zawierają w swoim składzie substancje chemiczne, które mogą być przyczyną problemu. Swędzenie może również wywoływać materiał, z którego podpaski są wykonane. W takim przypadku najlepiej będzie używać wielorazowych podpasek dla kobiet cierpiących na alergię – produkuje się je z bawełny ekologicznej oraz wiskozy bambusowej, które to materiały nie wywołują reakcji alergicznych.

 

Dzięki wymienionym powyżej sposobom pozbędziesz się uporczywego problemu. Chyba że swędzenie jest objawem jakiejś choroby – wtedy należy skontaktować się z lekarzem i podjąć specjalistyczne leczenie.