Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Czy mężczyzna ma datę ważności?

Czy mężczyzna ma datę ważności?

Czy mężczyzna ma datę ważności?
+

Zazwyczaj mówi się o tym, że to kobieta powinna rodzić dzieci jak najszybciej, ponieważ czas działa na jej niekorzyść. Utarło się spostrzeżenie, że wiek mężczyzny nie ma znaczenia, a im młodsza kobieta dla niego – tym lepiej. Otóż okazuje się, że to niekoniecznie prawda.

Co się dzieje, gdy ojciec jest starszy

W przypadkach schizofrenii i autyzmu udowodniono, że im starszy ojciec, tym większe ryzyko przekazania mutacji genetycznych swoich dzieciom. Otóż naukowcy z Islandii udowodnili, że mężczyźni zakładający rodzinę po trzydziestym roku życia zwiększają szanse na to, że ich plemniki będą nosiły więcej mutacji genetycznych. Jak zauważa jeden z czołowych naukowców prowadzących badania - Kári Stefánsson – im starszy ojciec, tym więcej mutacji przekazywanych w nasieniu, a im więcej mutacji, tym większe ryzyko, że któraś z nich będzie szkodliwa. 

Przeprowadzając badania, naukowcy szukali u dziecka takich mutacji, których nie było u rodziców, a więc takich, które musiały powstać w komórce jajowej, spermie lub embrionie. Badanie wykazało, że ojcowie przekazywali praktycznie czterokrotnie więcej mutacji niż matki. Liczba wszystkich nowych mutacji w genomie dziecka zgadzała się także z liczbą mutacji, których ryzyko wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem ojca. Stefánsson twierdzi, że trzydziestosześcioletni ojciec przekaże swojemu dziecku dwa razy więcej mutacji niż dwudziestoletni, z kolei 70-latek aż ośmiokrotnie więcej.

Dziecko urodzone w 2011 roku będzie nosiło około siedemdziesięciu nowych mutacji. W 1980 było ich tylko sześćdziesiąt. Powodem tego jest to, że  średni wiek ojca zwiększył się w tym czasie od 28 do 33 lat. 


Jakie ryzyko wiąże się z wiekiem?

Francuscy naukowcy z kolei dowiedli, że im starszy ojciec, tym trudniej jest donieść ciążę. Naukowcy planowali przeanalizować wpływ wieku matki na ilość komplikacji w przebiegu ciąży będącej wynikiem sztucznego zapłodnienia metodą IUI, która polega na laboratoryjnym „wybraniu” najszybszych i najsilniejszych plemników i wprowadzeniu ich bezpośrednio do jamy macicy. Obserwowano 21 tysięcy par, które oczekiwały dziecka. Odkryto, że ryzyko komplikacji wzrasta po ukończeniu przez matkę 35. roku życia i 40. roku życia ojca. 

Ponadto australijscy naukowcy udowodnili, że im młodszy tata, tym inteligentniejsze dziecko. Postanowiono zbadać związek miedzy wiekiem rodziców, a inteligencją potomstwa. Badaniu poddano 33 437 dzieci. Testy przeprowadzono trzykrotnie – w wieku 8 miesięcy, 4 lat i 7 lat. Badano praktycznie wszystko- od wrażliwości zmysłów, przez koordynację ruchową, po zdolność myślenia i wyciągania wniosków. Okazało się, że dzieci starszych ojców osiągały gorsze wyniki. Inaczej było natomiast w przypadku mamy – im starsza mama, tym dziecko okazywało się inteligentniejsze.


Dlaczego tak się dzieje?

Winę za wszystkie mutacje genetyczne ponosi jakość spermy. Jak wiadomo, plemniki mężczyzny powstają w trakcie całego jego życia. Jeśli ich ubywa – w puste miejsce pojawiają się następne. Jednak te następne są kopią poprzednich. Przy każdym nowym podziale pojawiają się mutacje genetyczne. Niestety jakość spermy spada po 45. roku życia, stąd im starszy ojciec, tym większe ryzyko wystąpienia autyzmu, schizofrenii, psychozy maniakalno-depresyjnej. U dzieci ojców powyżej 50. roku życia wzrasta także ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Udowodniono, że w jednym przypadku na pięć za zespół Downa odpowiedzialny jest materiał genetyczny zawarty w plemniku.

 

Magdalena Korzeniewska