Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Czym jest eunuchoidyzm?

Czym jest eunuchoidyzm?

Czym jest eunuchoidyzm?
+
Tagi:

Ta tajemniczo brzmiąca choroba powoduje nie tylko zmiany fizyczne, ale i poważny dyskomfort psychiczny. Jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Nazwa tej choroby pochodzi od greckiego słowa eneuch, która oznaczała strażnika łoża. Choroba ta dotyczy przede wszystkim mężczyzn a charakteryzuje się całkowitym brakiem testosteronu w ograniźmie. Nieprawidłowa gospodarka hormonalna spowodowana jest zazwyczaj brakiem jąder lub przebytym zapaleniem jąder.

 

Objawy

Choroba ta oddziałuje bardzo na psychikę mężczyzny. Niedobór testosteronu sprawia, że mężczyzna pozbawiony jest owłosienia na twarzy i na całym ciele. Mięśnie są znacznie słabsze niż u przeciętnego mężczyzny, piersi mogą być nieznacznie powiększone, a tkanka tłuszczowa odkłada się, jak u kobiet, na brzuchu, pośladkach i biodrach. Mężczyźni dotknięci tą chorobą mają często nienaturalnie długie kończyny i wysoki tembr głosu spowodowany przez brak mutacji. Często cierpią także na bezpłodność.

 

Leczenie

Aby rozpoznać tę chorobę wykonuje się serie badań laboratoryjnych w specjalistycznych placówkach. Jako leczenie zleca się dożywotnie przyjmowanie testosteronu, mającego na celu przywrócenie lub wykształcenie męskich cech płciowych. Aby jednak ta kuracja się powiodła bardzo ważne jest aby pacjent był cały czas pod opieką psychologa lub psychiatry.

 

Aleksandra Jedynak