Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Jak uniknąć podrażnień po goleniu?

Jak uniknąć podrażnień po goleniu?

Jak uniknąć podrażnień po goleniu?
+
Tagi:

Mimo że obecnie na topie są długie, krzaczaste brody, to jednak wciąż wielu mężczyzn regularnie pozbywa się zarostu na twarzy, na przekór panującej modzie. Jak uniknąć związanych z goleniem podrażnień?

Golenie jest bardzo inwazyjne dla skóry. Dlatego po przejechaniu kilka razy maszynką mogą pojawić się na twarzy nieestetyczne zaczerwienienia, wypryski, zacięcia. Czy można zapobiec ich powstawaniu, czy też są one czymś nieuniknionym? Możesz uniknąć nadmiernych podrażnień na skórze, jeśli tylko zastosujesz się do kilku bardzo ważnych zasad, o których mowa poniżej.
 

O czym należy pamiętać przy goleniu?

Jeśli po każdym goleniu na twojej skórze pojawiają się krostki i zaczerwienienia, może to być oznaka, że golisz się w niewłaściwy sposób. Pamiętaj, że zawsze przed goleniem należy zwilżyć twarz wodą, a następnie rozprowadzić po skórze w dostatecznej ilości piankę lub żel. Ważne jest również to, abyś poznał „topografię” własnej twarzy. Niektóre miejsca mogą nastręczyć nie lada kłopotu przy goleniu, dlatego warto metodą prób i błędów sprawdzić, jak należy manewrować maszynką w okolicach żuchwy czy tuż nad górną wargą. Im lepiej poznasz swoją twarz, tym efektywniej i szybciej będziesz pozbywał się zarostu.

Reguła jest taka, że najpierw przesuwamy ostrze wzdłuż kierunku, w którym rośnie zarost, następnie poziomo, a w ostatniej kolejności pod włos. Goląc się w ten sposób, łatwiej ci będzie zachować zdrową i czystą skórę.
 

Tańsze nie znaczy lepsze

Bardzo istotny jest również sprzęt, przy użyciu którego się golisz. Tanie jednorazówki za dwa złote, zaraz za żyletką, są najmniej odpowiednim narzędziem do golenia. Podrażniają one skórę w znacznie większym stopniu niż maszynki lepszej jakości. Dlatego lepiej sobie darować ich zakup. Nie znaczy to, że musisz przerzucić się na sprzęt elektryczny. W sklepach z kosmetykami znajdziesz bez problemu maszynki nieco droższe, z lepiej tnącymi ostrzami, które wystarczają na kilka razy.
 

Golenie nie zawsze musi kończyć się podrażnieniami. Większa ostrożność w manewrowaniu ostrzami i porządna maszynka powinny zaradzić temu problemowi. Jeśli jest inaczej, przyczyną zaczerwienień mogą być niewłaściwe kosmetyki używane po goleniu albo też choroby skóry.