Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Łysienie – jak mu zaradzić?

Łysienie – jak mu zaradzić?

Łysienie – jak mu zaradzić?
+

Gęste i bujne włosy to mitologiczny symbol męskości, wystarczy wspomnieć Samsona czy Herkulesa. Tymczasem u co trzeciego mężczyzny między 25 a 45 rokiem życia rozpoczyna się proces łysienia.

Powodem wypadania włosów mogą być zaburzenia hormonalne, leki (np. antydepresanty), stres i zła dieta. Dużą role odgrywają tu też uwarunkowania genetyczne. Najczęstszą przyczyną jest jednak łysienie androgenowe, dotyczące ok 60% mężczyzn po 50. roku życia. Pochodna testosteronu - dihydrotestosteron - sprawia, że mieszki włosowe produkują delikatny puch zamiast mocnych, długich włosów. Naturalne u mężczyzn jest wypadanie ok. 100 włosów dziennie. U tych z nadwyżką DHT ta ilość wcale nie jest większa, po prostu włosy nie regenerują się i nie odrastają.

Geny łysienia dziedziczy się zazwyczaj po ojcu. Ubytki zaczynają się od zakoli w okolicach skroniowo-czołowych lub na szczycie głowy i w ciężkiej postaci mogą pojawiać się już w wieku 16-18 lat. Męskie hormony płciowe są też odpowiedzialne za nadmierne wydzielanie łoju - wypadanie włosów poprzedza wystąpienie tłustego łupieżu. Można wówczas zastosować środki hamujące rozwój drożdżopodobnych drobnoustrojów stosując lecznicze szampony zawierające siarczan selenu i pirytion cynku.

Oprócz hormonów i genów bardzo ważny jest styl życia. Nieodpowiednia dieta skutkuje intensywnym wypadaniem włosów. Do jadłospisu należy włączyć produkty zawierające selen, cynk, żelazo i witaminy E, C, B, F, a więc ryby morskie, nabiał, otręby, fasolę, warzywa. Tego typu łysienie zwane jest telegonowym i ustępuje po wyrównaniu braku minerałów w organizmie. Podobnie rzecz ma się z łysieniem anagenowym, które spowodowane jest długotrwałym leczeniem chemioterapią, radioterapią bądź antybiotykami. Po skończonej kuracji włosy wracają do swej dawnej formy.

Lekarz dermatolog bądź trycholog bez trudu rozpozna, z jaką przyczyną łysienia ma do czynienia i zaleci odpowiednia kurację. Mogą nią być:

Odżywki. Zwykłe szampony (zawierające minerały, pokrzywę i czarną rzepę) mogą poprawić ogólną kondycję włosów, ale nie powstrzymają ich wypadania. Natomiast specjalistyczne odżywki zawierają keratynę, proteiny, witaminy, cynk i miedź. Zapobiegają osłabieniu mieszków włosowych, zwalczają łupież (cynk odpowiada za utrzymanie poziomu tłuszczu w skórze). Takie preparaty mają tez w składzie cystynę - aminokwas dostarczający niezbędną do budowy włosa siarkę.

Tabletki. Dostępne są na receptę i blokują przekształcanie się testosteronu w dihydrotestosteron. Mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, np. zaburzenia funkcji seksualnych. Istnieją również tabletki o łagodniejszym działaniu, oparte na naturalnym składzie, dostępne bez recepty. Sprawdź na Likeastore

Zabiegi laserowe. Bezbolesna kuracja, polegająca na poprawieniu krążenia w skórze głowy, co zwiększa i stymuluje porost włosów.

Mezoterapia. Leki dopiera się indywidualnie na podstawie badania pobranych włosów, a następnie wstrzykuje w mieszki włosowe usprawniając ich pracę. Podobny zabieg stosuje się w kuracjach odmładzających.

Przeszczep. Wykonywany przy miejscowym znieczuleniu, polega na pobieraniu malutkich fragmentów skóry z pasemkami włosowymi i wszczepianie ich w mikroskopijne nacięcia w miejscach przerzedzonych. Efekt jest trwały, a włosy wyglądają bardzo naturalnie, niestety koszt takiego zabiegu wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli podczas czesania po każdym ruchu widzimy na grzebieniu lub szczotce po kilka - kilkanaście włosów, to wyraźny znak, że powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Po zdiagnozowaniu przyczyny będzie on wstanie udzielić nam porady co do zastosowania odpowiednich środków.