Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Mężczyzna i hormony

Mężczyzna i hormony

Mężczyzna i hormony
+
Tagi:

Często słyszy się, że to kobiety są narażone na burzę hormonów częściej niż mężczyźni. Zazwyczaj jest to efekt napięcia przedmiesiączkowego. Jednak jak się okazuje – hormony również sterują zachowaniami panów.

Każdy człowiek, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, ma swój własny cykl hormonalny. Jednak poziom hormonów i ich rodzaj u obu płci się różni. Jakie hormony ma mężczyzna i za co one odpowiadają?


1. Testosteron

Jest to męski hormon płciowy, najważniejszy androgen. Odpowiada za kształt sylwetki, siłę, sprawność mięśni, poczucie własnej wartości oraz możliwości seksualne. Wpływa on na syntezę białek, co powoduje przyrost tkanki mięśniowej oraz zmniejszenie tkanki tłuszczowej. 

Mężczyźni przy spadku testosteronu stają się najczęściej drażliwi i lękliwi. Przechodzi im także ochota na seks. Aby podnieść poziom testosteronu warto postarać się o zrzucenie zbędnego tłuszczu. 


2. Tyroksyna

Tyroksyna jest hormonem, który przyspiesza spalanie cukrów i pobór tlenu do komórek krwi. Odpowiada on zatem za smukłą sylwetkę i energię. Wpływa także pozytywnie na czynność gruczołów płciowych.

Jest produkowana w tarczycy. Przy spadku tyroksyny mężczyzna robi się ospały i zmęczony. Łatwo uzupełnić jej zapas zaopatrując się w produkty zawierające jod, np. ryby morskie, bądź zainwestować w koktajl białkowy. Można także wspomóc organizm suplementami. 


3. Melatonina

Melatonina odpowiada za sen i czuwanie. Jest hormonem produkowanym w szyszynce, który odpowiada za całodobowy rytm człowieka. Obniża temperaturę ciała i powoduje uczucie senności. Jest regulowana światłem -  sztuczne światło zaburza produkcję melatoniny.


4. Grelina i leptyna

Dzięki grelinie możemy odczuwać głód. Czasami występuje zaburzenie działania greliny. Wtedy sygnał o najedzeniu trafia do mózgu za późno lub nie trafia tam w ogóle. W takim wypadku warto poruszać się na świeżym powietrzu, ponieważ to sprzyja wytwarzaniu leptyny. Warto też zredukować ilość cukru w diecie, ponieważ ten z kolei zaburza działanie leptyny. 


5. Kortyzol

Jest nazywany niekiedy hormonem zabójcą - a to dlatego, że odpowiada za stres. Jest wytwarzany przez korę nadnerczy i często stawiany na równi z adrenaliną. Działa przeciwzapalnie i utrzymuje sól w organizmie.

U ludzi wystawionych na duży stres kortyzol powoduje tycie, wzrost ciśnienia we krwi i spadek siłay mięśni. Nadmiar z kolei powoduje wzrost m.in. agresji. Ten stan najlepiej rozładować w siłowni.

 

Magdalena Korzeniewska