Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Najczęstsze nowotwory u mężczyzn i ich profilaktyka

Najczęstsze nowotwory u mężczyzn i ich profilaktyka

Najczęstsze nowotwory u mężczyzn i ich profilaktyka
+

Z roku na rok, w Polsce i na świecie, przybywa chorych na nowotwory, w tym na najgroźniejsze dla życia nowotwory złośliwe. Mężczyźni i kobiety zapadają na raka prawie tak samo często. Jakie nowotwory najczęściej dotykają mężczyzn?

Obecnie wiele czynników sprzyja zapadalności na nowotwory, m.in. wysoki stopień przetworzenia żywności, powietrze zanieczyszczone pyłami czy palenie. Papierosy zwiększają ryzyko nie tylko zachorowań na raka, ale również powodują nadciśnienie. Jak walczyć z nadciśnieniem? Przeczytaj o tym na stronie Products-Bank. Wracając do przyczyn powstawania nowotworów - nie jesteśmy jednak bez wpływu na indywidualne ryzyko zachorowania. Co mogą zrobić mężczyźni, by ustrzec się przed najczęściej dotykającymi ich typami nowotworów?

 

Nowotwór płuc

U mężczyzn chorujących na raka, największe żniwo zbiera nowotwór płuc, u kobiet występujący na 3. miejscu. Powodem jego rozwoju może być np. skażone powietrze czy obciążające układ oddechowy środowisko pracy. W głównej mierze jednak za raka płuc odpowiada palenie papierosów. Jedyną słuszną drogą jego uniknięcia jest niepalenie lub rozstanie się z nałogiem. Byli palacze powinni też szczególnie dbać o dietę bogatą w antyoksydanty.

 

Nowotwór gruczołu krokowego

Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn i najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w całej Unii Europejskiej. U 9% chorych występuje z przyczyn genetycznych. U pozostałych wpływ ma m.in. nieuregulowany tryb życia, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, częste stany zapalne okolic intymnych oraz niewłaściwa dieta. Lekarze podkreślają, że profilaktyka tego nowotworu polega w pierwszym rzędzie na prowadzeniu diety bogatej w warzywa i owoce oraz żywność zawierającą selen, witaminę E, likopen, isoflawony i retinoidy.

 

Nowotwór jelita grubego

Trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn jest rak jelita grubego. Nie będą tu zaskoczeniem czynniki zwiększające jego ryzyko – to głównie palenie tytoniu oraz dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce, zaś uboga w warzywa i owoce. Profilaktyka polega głównie na porzuceniu nałogu papierosowego oraz wprowadzeniu do jadłospisu produktów naturalnych, pochodzenia roślinnego. W prawidłowym funkcjonowaniu jelit niebagatelne znaczenie ma również błonnik.