Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Regularne badania dla mężczyzn

Regularne badania dla mężczyzn

Regularne badania dla mężczyzn
+

Polacy żyją krócej od Polek oraz są w niechlubnej czołówce umieralności wśród obywateli Europy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko stres i nieregularny tryb życia, ale i brak właściwej diagnozy.

Wszystkiemu winna jest niechęć do badań. Mężczyźni zwyczajnie nie odwiedzają lekarza wychodząc z założenia, że jeśli nic ich nie boli, to wszystko jest w porządku. Tymczasem typowe dla tej płci schorzenia, jak cukrzyca, miażdżyca, prowadzące do zawału choroby serca czy zmiany nowotworowe nie dają na wczesnym etapie rozwoju wyraźnych i bolesnych objawów. Zapobieganie jest zawsze prostsze od leczenia, a schorzenia wykryte w początkowym stadium są często nietrudne do wyeliminowania przez podjęcie działań leczniczych czy profilaktycznych. Do podstawowych badań, które powinny być wykonywane regularnie, należą (wg grup wiekowych):

18-39 lat

Każdego roku: ciśnienie krwi, kontrola wagi oraz wzrostu, wizyta u dentysty. Co 2-3 lata: poziom cholesterolu i morfologia krwi.

 

40-65 lat

Każdego roku: badania kontrolne odnośnie raka (skóry, tarczycy, węzłów chłonnych, prostaty i jelita grubego), głównie fizycznych parametrów, takich jak guzy, obrzęki, prawidłowa wielkość, zmiany skórne. Poza tym ciśnienie krwi, wizyta u dentysty, poziom cholesterolu i morfologia krwi. Co 2-3 lata niezbędne jest: sprawdzanie wagi, kontrola otyłości oraz ilości tkanki tłuszczowej, badania kału pod kątem krwi, wizyta u okulisty oraz badania na jaskrę. Nieco rzadziej, bo co 3-5 lat, wykonywać należy kontrolę cukru we krwi, badania prostaty, kontrolę poziomu testosteronu oraz EKG pracy serca.

 

Powyżej 65. roku życia

Rokrocznie sprawdzane powinno być ciśnienie krwi, badanie stanu skóry, tarczycy, węzłów chłonnych, prostaty oraz jelita grubego pod kątem wystąpienia zmian nowotworowych, kontrola próbek kału na obecność krwi, poziom cholesterolu, morfologia krwi oraz badania gruczołu krokowego. Co 2-3 lata sprawdzać należy poziom hormonu tarczycy i cukru we krwi, wykonywać badania podstawowe moczu, EKG pracy serca, stężenie testosteronu oraz badania okulistyczne.

 

Oczywiście to tylko najważniejsze zestawy obowiązkowych badań, których ilość rośnie wraz z wiekiem. Lekarz po zweryfikowaniu wyników może wydać skierowanie do bardziej szczegółowej analizy. Poddawanie się badaniom nie jest niemęskie, a przysłowiowe "chowanie głowy w piasek" przed złą diagnozą tylko zmniejsza szanse na przeprowadzenie skutecznej kuracji, póki nie jest na nią za późno. Warto regularnie sprawdzać swój stan zdrowia, by - dzięki podjęciu odpowiednich starań - móc cieszyć się nim do późnej starości.

 

RP