Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Więcej ciała do kochania? Niekoniecznie

Więcej ciała do kochania? Niekoniecznie

Więcej ciała do kochania? Niekoniecznie
+
Tagi:

Ostatnie badania naukowe dowodzą, że otyli ludzie mają większe problemy seksualne. Szczególnie problem ten dotyka panów, ponieważ tzw. „piwny brzuszek” źle wpływa na potencję.

Badania przeprowadzono na pacjentach, którzy mieli zaburzenia erekcji. Stwierdzono, że 8 na 10 mężczyzn miało nadwagę. Inne badania wskazały, że nadwaga wiąże się z 1,5-krotnym wzrostem ryzyka wystąpienia zaburzenia erekcji, natomiast otyłość – ponad 3-krotnym.

Zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Poza nadużywaniem alkoholu, chorobami i wiekiem, otyłość to jedna z najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji. Mężczyźni niemogący sobie poradzić z tym problemem od lat inwestują w niebieskie pigułki. 

Z pewnością duży wpływ na problemy z potencją mają choroby związane z otyłością: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie gospodarki lipidowej i choroby układu sercowo–naczyniowego: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze. Szczególnie problemy z erekcją mają mężczyźni z cukrzycą typu 2. 

Dlaczego to właśnie otyłość ma duży wpływ na pogorszenie potencji seksualnej? Chodzi o zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcji śródbłonka i insulinooporność. Obniżone stężenie testosteronu wpływa na zmianę histologiczną tkanek prącia. Powoduje ubytek włókien elastycznych, które zastępowane są kolagenem. W efekcie tych procesów pojawia się niedobór tlenku azotu, który odpowiada za rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych.

Wniosek? Wyniki pokazują, że aktywność fizyczna i odpowiednia dieta zmniejszają ryzyko zaburzeń erekcji. Dlatego, zamiast wydawać masę pieniędzy na pigułki, najlepiej wybrać się na siłownię! 

 

Magdalena Korzeniewska