Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Mężczyzna » Zdrowe i gęste włosy to lepsze samopoczucie

Zdrowe i gęste włosy to lepsze samopoczucie

Zdrowe i gęste włosy to lepsze samopoczucie
+
Tagi:

Zadbane, zdrowe i piękne włosy to coś więcej, niż jedna z najlepszych, naturalnych ozdób ludzkiego ciała.

To przede wszystkim jego integralna część, obdarzona licznymi właściwościami i funkcjonująca w dość skomplikowany sposób, na równi z innymi narządami. Wygląd włosów, czyli przede wszystkim ich kondycja, jest jedną z przesłanek, na podstawie których można wysnuwać wnioski na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wieku czy trybu życia. Nie pozostają one jednak jedynie specyficznym wskaźnikiem, ale także same mogą zmagać się z rozmaitymi dolegliwościami. Zdrowie włosów to obiekt zainteresowania trychologów, czyli specjalistów pracujących w klinikach poświęconych temu obszarowi medycyny.

 

Trychologia, czyli medycyna dla włosów

Trychologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, bo jej początki sięgają lat 60. XIX wieku. Do podjęcia badań nad specyfiką, funkcjonowaniem i prezencją ludzkich włosów skłoniły lekarzy dość powszechne problemy dotyczące łysienia. Sama nazwa tej gałęzi nauki sugeruje nieco, że trychologia jest nieco starsza: ponieważ wywodzi się od greckiego określenia włosa, jakim jest trikhos. Jako dziedzina naukowa trychologia funkcjonowała od końca XIX stulecia i stanowiła obszar zaawansowanych studiów specjalizacyjnych. Pierwsza klinika włosów, skupiająca osoby zajmujące się leczeniem chorób włosów i skóry głowy, została otworzona w Londynie, w Wielkiej Brytanii, w 1928 roku. Oczywiście by obecnie uzyskać pomoc w tym zakresie, nie trzeba sięgać daleko: kliniki skupiające trychologów funkcjonują w większości cywilizowanych krkloajów świata, ponieważ leczenie tych konkretnych dolegliwości jest integralnym elementem współczesnej medycyny. Każda klinika włosów to miejsce, w którym można uzyskać specjalistyczną i fachową pomoc, bez względu na to, z jakimi dolegliwościami zmaga się dany pacjent. Wiele placówek tego rodzaju podejmuje diagnostykę we własnym zakresie, ale też zaprasza do konsultacji biotechnologów, endokrynologów czy dietetyków, by wyniki badań zostały zinterpretowane dokładnie, a zalecenia sformułowane jak najtrafniej.

 

Choroby włosów i skóry głowy

Problemom z włosami często są winne zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu i bilans obecnych w nim mikroelementów, jednak kondycja czy częstotliwość wypadania włosów zależą w równej mierze od skóry głowy, którą również mogą dotykać rozmaite dolegliwości. Najpopularniejsze problemy medyczne w tym zakresie to łojotokowe zapalenie skóry głowy, występowanie łupieżu, podrażnień czy łuszczycy. Niekiedy zaradzenie problemom dermatologicznym wieńczy proces leczenia, ale nie zawsze w tym rejonie ciała tkwi problem. Najpoważniejszym i najbardziej niepokojącym objawem, jaki mogą dawać włosy, jest bowiem przede wszystkim ich wypadanie. Ten znaczący sygnał, mówi zaś dobitnie, że równowaga wewnętrzna organizmu została w pewien sposób naruszona: może zwiastować zarówno przewlekłą chorobę, jak też niedobór składników mineralnych w całym ciele. Z uwagi na to wypadanie włosów to dolegliwość zdrowotna, którą trzeba dokładnie zbadać, by możliwe było rozpoznanie przyczyn tego zjawiska. Niekiedy jednak wypadanie włosów wiąże się z przemianami hormonalnymi, którym trudno zapobiegać i z nimi walczyć. Wówczas trzeba nieco odwrócić spojrzenie na problem przerzedzonych włosów.

 

W walce o piękno i dobre samopoczucie

Problemy, jakie rozwiązuje się w klinice włosów nie należą wyłącznie do sfery zdrowotnej, ale także estetycznej. Pomocy mogą tu szukać także osoby, które są zainteresowane przeszczepem włosów. Łysienie jest bowiem jednym z bardziej wstydliwych dolegliwości, które obniża samoocenę dotkniętych nim osób. Choć kluczową kwestią jest zaradzanie przyczynom tego problemu, niekiedy jego skutki mogą być naprawione wyłącznie metodami chirurgicznymi. Z łysieniem zmaga się przede wszystkim większość mężczyzn, gdyż wraz z wiekiem nawiedza ich tak zwane łysienie androgenowe. Kobiety mają zaś możliwość zmagania się z wypadaniem włosów podczas ciąży lub wskutek zachorowania na łysienie plackowate.