Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Astma - jak sobie z nią radzić?

Astma - jak sobie z nią radzić?

Astma - jak sobie z nią radzić?
+

Astma jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. U jej podłoża leży nadreaktywność oskrzeli. Charakteryzuje się ona częstymi, przejściowymi nawrotami duszności napadowej w wyniku niedrożności dróg oddechowych. Jest zaliczana do chorób pscyhosomatycznych.

Przyczyny

Astma powstaje wskutek oddziaływań z otaczającym nas środowiskiem. Wskutek wzrastającej ilości zanieczyszczeń i zmieniających się warunków życia jesteśmy wciąż narażeni na kontakt z wieloma substancjami obcymi dla organizmu. Wszystkie te czynniki drażnią błonę śluzową dróg oddechowych, to ona bowiem w pierwszej kolejności kontaktuje się ze światem zewnętrznym. Z upływem czasu śluzówka oskrzeli zaczyna nadmiernie reagować na drażniące ją bodźce.

Przykładem nadmiernej reakcji oskrzeli może być alergia. Substancją, która wywołuje w organizmie uczulenie (alergię), mogą być np. pyłki kwitnących drzew. Wiosną, w porze kwitnienia, cząstki pyłków przedostają się wraz z powietrzem wdychanym do światła dróg oddechowych. Błona śluzowa oskrzeli jest stale podrażniona. W pewnym momencie reakcja zapalna na pyłki jest tak silna, że dochodzi do obronnego skurczu mięśni oskrzeli, odczuwanego jako napad duszności.

 

Objawy

Typowymi napadami astmy jest występowanie napadów kaszlu i duszności w nocy i nad ranem. Pomiędzy napadami większość chorych nie zauważa żadnych objawów. Duszność i kaszel ustępują samoistnie albo po leczeniu (często wystarcza przyjęcie szybko działającego leku rozkurczającego oskrzela). U niektórych chorych jedynym objawem astmy jest uporczywy kaszel (mówimy wtedy o tzw. wariancie kaszlowym astmy).

Do typowych objawów należą :

  • duszność
  • kaszel
  • ściskanie w klatce piersiowej
  • świszczący oddech

Częstość i nasilenie duszności zależy od stopnia kontroli choroby. Jeżeli astma nie jest kontrolowana, objawy występują nawet dwa razy na tydzień. Utrudniają życie i pracę. Mogą występować wówczas ciężkie zaostrzenia choroby, wymagające hospitalizacji.

 

Leczenie

Leczenie przy astmie jest ściśle uwarunkowane stopniem ciężkości choroby.  W leczeniu napadów astmy stosuje się leki rozkurczające oskrzela, a w długotrwałej terapii, leki zapalne. Leki rozszerzające oskrzela dzielimy na:

  • Leki β-mimetyczne (agoniści receptorów β-adrenergicznych)
  • Pochodne ksantyny
  • Leki cholinolityczne

Nastomiast leki zapalne na:

  • kortykosterydy
  • stabilizatory komórek tucznych
  • leki przeciwleukotrienowe

W astmie ważne jest unikanie tego, co może wywołać reakcję uczuleniową. Warto zatem: zrezygnować z zasłon, wykładzin i dywanów, bo gromadzą kurz; nie palić w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko; nie używać pachnących proszków do prania, płynów do płukania, oszczędnie stosować perfumy; zrezygnować z nawilżaczy powietrza, gdyż mogą rozwinąć się w nich szkodliwe grzyby; nie brać pod swój dach zwierząt, bo atak duszności może wywołać sierść kota czy chomika.

 

Aleksandra Jedynak