Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Badania krwi: dlaczego warto je robić?

Badania krwi: dlaczego warto je robić?

Badania krwi: dlaczego warto je robić?
+
Tagi:

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest regularne przeprowadzanie badań krwi. Na podstawie tych ostatnich jesteśmy w stanie zidentyfikować różne schorzenia już w stadium początkowym, nieobjawiającym się jeszcze żadnymi symptomami.

Według danych statystycznych nasz kraj wypada wyjątkowo blado w porównaniu z Europą Zachodnią na tle zapadalności na różnego rodzaju choroby. Fakt ten wiązać należy z lekceważącą postawą Polaków w stosunku do działań profilaktycznych, mających na celu zapobieganie powstawaniu i rozwojowi różnych schorzeń. Czy i Ty jesteś pod tym względem statystycznym Polakiem? Kiedy ostatnio byłeś lub byłaś na badaniach? Rok temu, dwa? A może jeszcze dawniej? Poniżej wskazujemy powody, dla których warto regularnie przeprowadzać podstawowe badania krwi.

 

Badania krwi pozwalają ustalić stężenie cholesterolu

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia aż 2,6 mln zgonów rocznie jest spowodowanych nadmierną ilością cholesterolu w organizmie. W przeliczeniu na procenty jest to 5% wszystkich zgonów. Problem wydaje się więc niebagatelny, a tymczasem mało kto przywiązuje wagę do regularnych badań krwi, które pozwalają na jednoznacznie ustalenie stężenia tego związku w organizmie oraz kontrolowanie jego poziomu.

 

Badania krwi zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę

Aby ustrzec się przed cukrzycą, co najmniej raz w roku badaj się pod kątem oddziaływania glukozy na organizm. Badanie takie polega na spożyciu glukozy rozpuszczonej w wodzie, a następnie pobraniu próbki krwi do analizy. Pozwala ono ustalić, czy organizm „radzi sobie” z zaaplikowaną dawką i czy odpowiednio reguluje poziom cukru we krwi. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy zastosować się do zaleceń i wskazań lekarza.

 

Badania krwi pod kątem wirusa HIV w organizmie

Zakażeniu tym wirusem sprzyjają zwłaszcza przygodne stosunki seksualne z nieznajomymi, a także duża częstotliwość zmiany partnerów seksualnych. Dlatego każdy, kto prowadzi bujne życie erotyczne, powinien koniecznie badać się od czasu do czasu pod kątem obecności wirusa w organizmie. Współczesna medycyna oferuje wiele środków zaradczych, które mogą – do pewnego przynajmniej stopnia – zneutralizować wpływ wirusa HIV na funkcjonowanie organizmu.

 

Badania krwi pozwalają ustrzec się przed chorą tarczycą

Problemy z tarczycą pojawiają się na ogół po 30. roku życia, dlatego osoby z tej grupy wiekowej powinny badać się również pod kątem stężenia hormonu TSH, na podstawie którego można ustalić, czy narząd funkcjonuje prawidłowo. Lekceważenie tych badań może się skończyć fatalnie. O wiele trudniej jest bowiem walczyć z ewentualnymi dysfunkcjami organizmu, jeśli wskutek długotrwałego rozwoju przybiorą one postać zaawansowaną i zaczną się objawiać uciążliwymi symptomami.

 

Wskazane powyżej choroby to tylko kropla w morzu wielu różnych schorzeń, których powstawaniu i/lub rozwojowi można skutecznie przeciwdziałać, jeśli tylko wykryje się je dość wcześnie. Temu właśnie służą diagnostyczne badania krwi. Dlatego są one tak ważnym elementem profilaktyki. W dobie mediów elektronicznych zapisanie się na badania jest czymś bajecznie prostym: wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej placówki, do której zamierzasz się udać. Przy czym możesz w bardzo przystępnych cenach zamówić cały pakiet różnych badań, co również jest znaczącym udogodnieniem. Jeśli interesują Cię np. badania krwi w Krakowie, koniecznie weź pod uwagę ofertę jednego z najlepszych laboratoriów medycznych w tym regionie: Diagnostyki. Nie jest to duży wydatek, a z całą pewnością pomoże Ci zachować zdrowie w należytym stanie.