Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Badanie identyfikacyjne grupy krwi - jak się za to zabrać?

Badanie identyfikacyjne grupy krwi - jak się za to zabrać?

Badanie identyfikacyjne grupy krwi - jak się za to zabrać?
+

Każdy z nas posiada własną grupę krwi. Często jednak nie wiemy jaką. Tymczasem ta wiedza może uratować życie nam lub innym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób postanawia zidentyfikować swoją grupę krwi.

Gdzie wykonać potrzebne badania? Czy są drogie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

 

Kilka słów o grupach krwi

Identyfikacja grupy krwi powinna składać się z dwóch etapów. Pierwszy to określenie, którą z grup (A, B, AB czy 0) posiadamy. O tym, jaki będzie wynik decydują białka znajdujące się w czerwonych krwinkach. Na erytrocytach znajduje się jednakże również inne białko - D, które znane jest jako czynnik Rh. Jeśli białko występuje mówimy o czynniku dodatnim. Jeśli go nie ma - posiadamy Rh ujemne.

 

Kiedy najczęściej wykonuje się badania identyfikacyjne grupy krwi?

Badanie identyfikacyjne grupy krwi wykonuje się najczęściej przed zabiegami chirurgicznymi, w przypadku konieczności dokonania transfuzji krwi oraz u przyszłych rodziców. Bywa, że badanie zleca się osobom zdrowym w celu uzupełnienia dokumentacji medycznej. Niezbędne jest również, gdy oddajemy krew lub jesteśmy dawcami bądź biorcami organu do przeszczepu. Wykonywane jest także przez osoby, które zwyczajnie chcą wiedzieć jaką grupę krwi posiadają i uzyskać kartę, która może uratować im życie w nagłej sytuacji.

 

Ile to kosztuje?

Wiemy już, kiedy może przydać się badanie identyfikujące grupę krwi. Wciąż jednak nie mamy odpowiedzi na to, jaki jest koszt badania grupy krwi. Wszystko zależy od tego, czy wykonujemy je na własną rękę czy np. w szpitalu. W przypadku badania u osób przed zabiegami chirurgicznymi, po wypadkach czy przyszłych rodziców za badanie nie zapłacimy nic - jest ono bowiem refundowane przez NFZ. Jeśli zaś zlecamy je z własnej inicjatywy to wówczas (w zależności od miasta) zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych. Nie jest to więc badanie kosztowne.

 

Jak wygląda badanie?

Aby określić grupę krwi (jak sama nazwa wskazuje) konieczne jest pobranie jej próbki. Możemy to zrobić o dowolnej porze dnia, pacjent nie musi być na czczo. Obecnie coraz częściej przeprowadza się badanie identyfikacyjne z podwójnym oznaczaniem, co oznacza, że grupa krwi badana jest z dwóch różnych próbek. Ma to na celu wyeliminowanie ryzyka pomyłki. Próbki mogą być pobrane dzień po dniu lub tego samego dnia, o ile zajmą się tym dwie różne osoby w oddzielnych pomieszczeniach.

 

Dlaczego warto określić grupę krwi?

Przede wszystkim po to, by sobie pomóc. Posiadając wiedzę na ten temat oraz specjalną kartę identyfikacyjną to w chwili, w której nasze życie będzie zagrożone możemy znacznie szybciej otrzymać pomoc. Szacuje się, że transfuzje u osób z określoną grupą krwi przeprowadzane są nawet o 30 minut prędzej. W sytuacjach ekstremalnych liczy się każda minuta.

 

Podsumowując, dobrze znać swoją grupę krwi, a także mieć zapisaną informację na jej temat. Szczególnie dobrym pomysłem jest posiadanie KIGK czyli Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi. Właściciele takiego dokumentu mogą bowiem liczyć na natychmiastową pomoc medyczną (np. transfuzję) jeśli dojdzie do wypadku. Pozwala również uniknąć każdorazowego badania identyfikacyjnego przed zabiegami czy pobytem w szpitalu.