Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Ciśnieniomierze elektroniczne: wady i zalety

Ciśnieniomierze elektroniczne: wady i zalety

Ciśnieniomierze elektroniczne: wady i zalety
+

Ciśnieniomierze elektroniczne, zwane również cyfrowymi lub automatycznymi, to podstawowe urządzenia do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Wyróżnia się ciśnieniomierze automatyczne, półautomatyczne i mechaniczne (manualne). Warto znać wady i zalety poszczególnych typów.

Szeroki wybór ciśnieniomierzy może być dla wielu pacjentów, a nawet lekarzy dość przytłaczający. Ale bogata i zróżnicowana oferta ma swoje niezaprzeczalne zalety - pozwala dobrać sprzęt dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, zarówno pod kątem wieku, jak i  zasobności portfela.

 

Ciśnieniomierze automatyczne

Najpopularniejszym ciśnieniomierzem stosowanym do domowego użytku jest ciśnieniomierz automatyczny. Proste, intuicyjne urządzenie pozwala uzyskać szybki i dokładny pomiar. Dodatkową zaletą jest to, że do jego obsługi nie jest potrzebna druga osoba. Jest to idealny aparat dla osób starszych, bowiem wystarczy tylko założyć odpowiednio mankiet i wcisnąć właściwy przycisk. Ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny sam napompuje mankiet, a chwilę później otrzymamy na wyświetlaczu wynik. W obrębie modeli automatycznych wyróżniamy ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe.

Ciśnieniomierze automatyczne
Zalety Wady

małe wymiary urządzenia

 

pomiary są mniej dokładne niż w przypadku aparatów manualnych, dopuszczają błąd pomiaru nawet o 10 mm Hg w przypadku tanich modeli

 

pomiar może być przeprowadzony bez pomocy drugiej osoby

podatne na uszkodzenia mechaniczne

nie wymaga stabilnego podłoża w trakcie badania

konieczność wymiany baterii

nie zawiera rtęci

powinny podlegać okresowej kalibracji

 

idealny dla osób niedosłyszących

 

nie są odporne na warunki atmosferyczne

 

Ciśnieniomierze półautomatyczne

Ciśnieniomierze półautomatyczne wyróżniają się dokładniejszą precyzją pomiaru. Podczas badania mankiet zakładany jest zawsze na ramię. Urządzenia te są wygodne, intuicyjne, mieszcząca się w nich bateria wystarcza na znacznie dłużej niż ta zasilająca urządzenia automatyczne. Różnica między urządzeniem automatycznym a półautomatycznym polega na tym, że ciśnieniomierz półautomatyczny wymaga napompowania mankietu. Wynik pomiaru jest wyświetlany podobnie jak w aparatach automatycznych na wyświetlaczu LCD.

 

Ciśnieniomierze mechaniczne

Jeśli zdecydujesz się na aparat manualny, musisz się liczyć z tym, że do dokonania pomiaru będzie potrzebna pomoc drugiej osoby, która napompuje mankiet i będzie wsłuchiwała się w tony za pomocą stetoskopu (metoda osłuchowa Korotkowa). Dlatego też od osoby dokonującej pomiaru wymaga się dobrego słuchu. Ten rodzaj aparatów jest najczęściej stosowany przez lekarzy.

Decydując się na zakup aparatu do mierzenia ciśnienia, warto nie tylko sugerować się ceną, ale również wiekiem jego użytkownika. Dla osoby starszej odpowiednie będą aparaty automatyczne, które wymagają jedynie założenia mankietu i wciśnięcia jednego przycisku. Dla lekarza odpowiedni będzie ciśnieniomierz manualny, który da najbardziej precyzyjny pomiar.

 

Ciśnieniomierze mechaniczne
Zalety Wady

 

bardzo dokładny pomiar

 

wrażliwe na warunki atmosferyczne

 

bardziej odporne na urządzenia mechaniczne

 

konieczność wymiany baterii

kalibracja raz na ok. 5 lat

do pomiaru potrzebna jest pomoc drugiej osoby