Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Czy akupunktura jest skuteczna?

Czy akupunktura jest skuteczna?

Czy akupunktura jest skuteczna?
+
Tagi:

Akupunktura jest wykorzystywana w lecznictwie już od wielu tysiącleci. W dzisiejszych czasach wciąż znajduje zastosowanie w medycynie. Czy jednak rzeczywiście jest skuteczna?

Akupunktura jako metoda leczenia rozwinęła się ok. 5 000 lat temu w Chinach. Najstarsze źródła historyczne, w których znajdują się wzmianki o akupunkturze, są bogatymi kompendiami wiedzy, dotyczącymi nie tylko medycyny jako takiej, ale również całej przyrody, a także relacji wiążących ją z człowiekiem. Pojawiają się tam po raz pierwszy teorie mówiące o energii przepływającej przez ludzkie ciało, która notabene nie jest czymś specyficznie ludzkim, lecz przenika również całą materię ożywioną. W myśl tych teorii wspomniana energia może zostać zablokowana i tym samym przyczynić się do powstawania różnych dolegliwości bólowych. Mimo upływu wieków teza ta przetrwała do dziś, a ponieważ akupunktura wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem jako metoda lecznicza, wciąż zachowuje aktualność.

 

Akupunktura: na czym polega?

Wbrew temu, co mogłoby się postronnemu obserwatorowi wydawać, akupunktura jest metodą wymagającą starannego przygotowania zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Aby osiągnąć kwalifikacje niezbędne do przeprowadzania zabiegów, należy poświęcić lata na wdrażanie się do tej trudnej sztuki.

Metoda ta polega na nakłuwaniu ciała pacjenta bardzo cienkimi i delikatnymi igłami, które są niewiele grubsze od włosa. Nie zawierają one żadnych substancji psychoaktywnych. Są jedynym „narzędziem” pozostającym do dyspozycji przeprowadzającego zabieg specjalisty. Mimo tak skromnego, zdawałoby się, wyekwipowania można osiągnąć jednak zadowalające rezultaty lecznicze.

 

Akupunktura: wskazania

Akupunkturę warto zastosować w sytuacji, gdy:

- inne metody lecznicze zawiodły,

- przyjmowane środki farmakologiczne wywołują skutki uboczne,

- zachodzi potrzeba zastosowania różnych metod leczniczych, które w połączeniu mogą ograniczyć ilość zażywanych leków i dać lepszy efekt,

- diagnoza wykazuje jedynie zaburzenia o charakterze czynnościowym, niewymagające jeszcze zaawansowanego leczenia farmakologicznego lub zabiegowego.

 

Jeśli borykasz się z dolegliwościami bólowymi, które nie ustępują mimo zażywania leków oraz stosowania innych metod leczniczych, akupunktura może Ci pomóc. Jakość zabiegów przeprowadzanych w Polsce nie ustępuje w niczym krajom zachodnim, szczególnie akupunktura w Warszawie ma się bardzo dobrze. Warto więc wykorzystać jej potencjał.