Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Czy wybielanie zębów naturalnymi metodami jest skuteczne?

Czy wybielanie zębów naturalnymi metodami jest skuteczne?

Czy wybielanie zębów naturalnymi metodami jest skuteczne?
+

Kto z nas nie marzy o hollywoodzkim uśmiechu! Niestety wiele osób czuje się zmuszonych do ukrywania swoich zębów, ponieważ szpecą je nieestetyczne żółte czy brązowe przebarwienia.

Istnieją różne sposoby na wyraźne rozjaśnienie koloru zębów. Nie każdy ma jednak możliwości czasowe bądź finansowe, by zaufać w tej kwestii stomatologowi. Profesjonalne wybielanie potrafi kosztować nawet dwa tysiące złotych! Istnieje jednak wiele sposobów na wybielanie uzębienia, które możemy wypróbować we własnej łazience.

 

Nadtlenek wodoru

Używanie tej substancji to jeden z najpopularniejszych sposobów na wybielanie zębów w domu. Aby z niego skorzystać, należy wymieszać nadtlenek wodoru, najlepiej o stężeniu 35% z wodą w proporcjach 1:1 i szczotkować tym zęby. Do mikstury można dodać np. miętę pieprzową, która odświeży oddech, kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne, czy odrobinę soku z cytryny, która wzmacnia wybielające właściwości nadtlenku wodoru.

 

Soda oczyszczona

To drugi najpopularniejszy domowy sposób wybielania zębów. Soda oczyszczona znajduje się w wielu wybielających pastach do zębów. Dlaczego? Jest ona doskonałym materiałem abrazyjnym, który ściera z zębów powierzchowne przebarwienia. Może jednak negatywnie oddziaływać na szkliwo i dziąsła. Nie należy przesadzać z częstotliwością jej stosowania.

 

Węgiel aktywny

Ta substancja znana jest ze swoich właściwości wiążących. Skutecznie ściera powierzchowne przebarwienia ze szkliwa (szczególnie te po kawie, herbacie, czerwonym winie). Aby z niej skorzystać, należy rozgnieść dwie tabletki węgla i wymieszać je z wodą; uzyskamy dzięki temu konsystencję lekkiej pasty. Po oczyszczeniu zębów można pozostawić taką miksturę w jamie ustnej na kilka minut.

 

Kurkuma

Orientalna przyprawa, która działa rozjaśniająco na zęby. Jej stosowanie jest bezpieczne. Kurkumę można dodać do pasty do zębów bądź też stosować ją samą, nacierając nią zęby przed myciem.

 

Wybielanie zębów jedzeniem?

Czy wiesz, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zęby? Zawarte w niektórych pokarmach substancje mogą rozjaśniać uśmiech. Do najbardziej popularnych sposobów zalicza się wybielanie:
- truskawkami, ananasem - zawierają one duże ilości kwasu jabłkowego, mającego wybielające właściwości. Trzeba jednak pamiętać, że ten kwas rozmiękcza szkliwo i może na nie negatywnie wpływać,
- skórką od banana - w której znajduje się dużo wapnia, potasu i witamin pozytywnie oddziałujących na barwę zębów,
- jabłkami, marchewką, selerem - zwiększają one produkcję śliny i także zawierają kwas jabłkowy,
- twardym pożywieniem, takim jak orzechy czy nasiona, które delikatnie ścierają powierzchniowe plamy ze szkliwa,
- przez ssanie oleju; codzienne ssanie oleju pomaga odbarwić zęby w bezpieczny sposób, a także wpływa pozytywnie na cały organizm.

 

Nie zapominaj o codziennej pielęgnacji!

Aby wspomóc efekt domowego wybielania zębów:
- szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Możesz używać pasty wybielającej, jednak nie przez okres dłuższy, niż jest to zalecane przez producenta,
- oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe,
- używaj płynów do płukania jamy ustnej,
- regularnie odwiedzaj stomatologa,
- ogranicz używki, takie jak kawa, herbata, papierosy, czerwone wino. Barwiące napoje możesz pić przez rurkę,
- po spożyciu produktów silnie barwiących przepłucz usta wodą.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem korzystania z domowych metod wybielania zębów, najbezpieczniej jest skontaktować się ze stomatologiem. Na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-srodkow-wybielajacych-zeby/ znajdziesz listę najlepszych środków do samodzielnego wybielania. Aby sobie nie zaszkodzić, najpierw należy wyleczyć wszystkie ubytki oraz upewnić się, że dziąsła nie cierpią z powodu stanów zapalnych. Weź także pod uwagę, że wiele z domowych sposobów może negatywnie oddziaływać na Twoje zęby - stosuj je więc z głową.