Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Depresja – kiedy udać się do lekarza

Depresja – kiedy udać się do lekarza

Depresja – kiedy udać się do lekarza
+
Tagi:

Każdy lekarz powie nam, że chorobę należy jak najwcześniej wykryć i zacząć ją leczyć, ale wczesne leczenie jest szczególnie ważne, jeżeli zaczniemy chorować na depresję.

Stany depresyjne „dopadają” coraz większą ilość ludzi. Szacuje się, że co dziesiąty człowiek ma problemy depresyjne, wywołane różnymi czynnikami. Osoby z depresją, stają się apatyczne, nie mają na nic siły ani ochoty, bardzo łatwo się denerwują, nic ich nie cieszy. Dochodzą do tego problemy ze snem, obniża się libido, następuje zanik apetytu, a przede wszystkim brak radości z życia. Stan taki powoduje powstanie konfliktów w rodzinie, w miejscu pracy, w szkole. Zdrowi ludzie nie potrafią zrozumieć zachowania osoby chorej i przez to „odrzucają” ją i sprawiają, że stan chorego jeszcze bardziej się pogarsza.

Kiedy więc należy udać się do lekarza by rozpocząć leczenie? Jak najszybciej. Jeżeli tylko zauważymy, że wszystko nas denerwuje, nie możemy spać, najchętniej nie wychodzilibyśmy z łóżka i taki stan trwa ponad tydzień, na pewno jest to powód by zapisać się do specjalisty. Dlaczego? Gdyż depresja rozpoznana we wczesnym stanie jest o wiele łatwiejsza do wyleczenia niż ta ukrywana przez długi czas. Jeżeli udamy się do lekarza wcześniej, prawdopodobnie wystarczą tylko rozmowy z terapeutą, wsparcie rodziny i znajomych. Jeżeli zaczniemy się leczyć później, prawdopodobnie nie obejdzie się bez wsparcia farmakologicznego, które powoli będzie przywracało nasze zdrowie „do normy”. Choroba późno rozpoznana i późno leczona, bardzo często powraca, gdy pacjenta udało się już doprowadzić do stabilnej sytuacji. Należy też pamiętać, że im później zaczniemy się leczyć, tym mocniejsze musimy stosować leki, a także zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo dłuższego pobytu w szpitalu.

W chorobie depresyjnej bardzo ważną rolę odgrywa rodzina i znajomi chorego. Często to oni jako pierwsi zauważają objawy choroby i powinni w odpowiedni sposób zareagować. Nie powinno się chorego odtrącać i opuszczać. Należy z nim rozmawiać, namawiać na zbadanie się i rozpoczęcie leczenia. Należy to jednak robić w delikatny sposób, który nie spowoduje większych problemów u chorego. Również w trakcie leczenia należy wspomagać osobę z problemami depresyjnymi, aby szybciej mogła ona wrócić na normalnego funkcjonowania i aby mogła ona cieszyć się życiem.