Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Dlaczego warto pomyśleć o aparacie na zęby?

Dlaczego warto pomyśleć o aparacie na zęby?

Dlaczego warto pomyśleć o aparacie na zęby?
+

Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Gdy nasze zęby są zdrowe i proste, czujemy się pewnie, chętnie rozmawiamy z innymi i łatwo nawiązujemy nowe znajomości.

Nie zawsze jednak możemy się poszczycić takim pięknym uśmiechem. Wiele osób zresztą nie ze swojej winy ma niezbyt proste zęby, które nie za bardzo nadają się do pokazywania ich innym. Na szczęście współczesna stomatologia ma na takie krzywe zęby wiele sposobów, więc każdy z nas może cieszyć się równymi i pięknymi zębami.

 

Jak wyprostować zęby?

Idealnym sposobem na proste zęby jest aparat. I chociaż wiele osób odczuwa opory przed stosowaniem go, to jednak jest on najlepszym sposobem na poprawę wyglądu naszych zębów. Co więcej, noszenie takiego aparatu staje się nawet modne i przekonują nas o tym liczne przykłady gwiazd filmowych czy sportowych, które go stosują. W związku z tym coraz więcej osób udaje się w ślad za światowymi sławami do gabinetów stomatologicznych z zamiarem zainstalowania sobie takiego aparatu na zębach.

 

Stałe i ruchome aparaty nazębne

Rozróżniamy dwa rodzaje aparatów nazębnych: stałe i ruchome. Aparaty ruchome zakłada się na noc i na kilka godzin w ciągu dnia. Natomiast stałe zakładamy na całą dobę i nosimy je do czasu, aż zęby się wyprostują. Aparaty te mogą być metalowe, szafirowe, ceramiczne, a także kompozytowo-ceramiczne. Różnią się od siebie kolorem i ceną. Zakładanie aparatu polega na przyklejaniu na zęby specjalnych „zamków” i połączeniu ich drucikiem, który „naciąga” poszczególne zęby. Dzięki temu po jakimś czasie zęby będą wyprostowane i równe.

 

Higiena jamy ustnej to podstawa

Należy pamiętać, że każda osoba, która nosi aparat na zębach, musi szczególną uwagę zwracać na higienę jamy ustnej. Albowiem na aparacie mogą osiadać się resztki jedzenia, co, po pierwsze, nie wygląda zbyt estetycznie, a po drugie – może przyczynić się do powstania próchnicy. Będzie to rezultat odmienny od założonego. Musimy więc jak najczęściej szczotkować zęby, używając do tego szczoteczek zwykłych lub specjalistycznych, przeznaczonych dla osób noszących aparat nazębny. Jeżeli będziemy należycie dbać o higienę jamy ustnej, po pewnym czasie, gdy już ściągniemy aparat, będziemy mogli wszędzie uśmiechać się i pokazywać światu nasze piękne zęby.