Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Dlaczego warto sprawdzić stężenie amylazy we krwi?

Dlaczego warto sprawdzić stężenie amylazy we krwi?

Dlaczego warto sprawdzić stężenie amylazy we krwi?
+
Tagi:

Amylaza jestem enzymem produkowanym przez ślinianki, trzustkę, gruczoł mleczny, jajniki oraz jądra. Badanie organizmu pod kątem poziomu amylazy we krwi pomaga w diagnozowaniu chorób trzustki.

Jak działa amylaza?

Działanie amylazy w organizmie polega na rozkładaniu skrobi oraz innych polisacharydów, produkowanych przede wszystkim przez komórki wydzielnicze trzustki i ślinianek (z tego względu wyodrębnia się amylazę trzustkową oraz ślinową). Wzrost aktywności amylazy w krwi spowodowany jest jej wydzielaniem się z przewodów wyprowadzających trzustki, a następnie przenikaniem do osocza. Umiarkowane spotęgowanie aktywności enzymu wskazuje najczęściej na przewlekłą chorobę trzustki; jeśli aktywność amylazy jest znacznie podwyższona, oznacza to najprawdopodobniej ostry stan zapalny. To właśnie dzięki zbadaniu aktywności enzymu jesteśmy w stanie zdiagnozować zapalenie trzustki (szacuje się, że w razie rozpoznania wzmożonej aktywności amylazy we krwi, z prawdopodobieństwem wynoszącym 90% można stwierdzić, czy badany istotnie dotknięty jest tym schorzeniem).

Amylaza trzustkowa – dowiedz się więcej

 

Jak sprawdzić poziom amylazy we krwi?

Aby ustalić poziom amylazy w organizmie, pobiera się od pacjenta krew (z żyły łokciowej). Niezbędnym warunkiem osiągnięcia miarodajnego wyniku jest przystąpienie do badania na czczo (moment pobierania krwi musi poprzedzać co najmniej 8 godzin bez posiłku).

 

Jaka jest norma?

Jeśli badanie wykazało, że poziom amylazy we krwi mieści się w przedziale 25-125 U/I, nie ma powodów do obaw: te wartości wyznaczają normę (u osób starszych dopuszczalny jest nieco szerszy przedział: 20-160 U/l). Stężenie enzymu przekraczające 1150 U/l wskazuje jednoznacznie na ostre zapalenie trzustki.

 

Kiedy należy przeprowadzić badanie?

Badanie poziomu amylazy we krwi zaleca się:

  • w razie występowania silnych bólów jamy brzusznej, połączonych z wymiotami i biegunką,
  • gdy zachodzi podejrzenie ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki,
  • przy występowaniu dolegliwości bólowych, którym towarzyszy zmniejszenie masy ciała, biegunka tłuszczowa, nadużywanie alkoholu lub kamica żółciowa,
  • w przypadku niedrożności jelita lub zmian niedokrwiennych jelit,
  • osobom podejrzewającym u siebie chorobę ślinianki, np. zapalenie czy nowotwór, która wiąże się z zatkaniem przewodu wyprowadzającego ślinę przy jednoczesnym powiększeniu gruczołu ślinowego,
  • w razie wystąpienia symptomów charakterystycznych dla perforacji, przedziurawienia żołądka, jelita lub dwunastnicy.

Jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z powyższych symptomów, nie bagatelizuj problemu i jak najszybciej zapytaj lekarza o badanie. Wczesne rozpoznanie ewentualnego zapalenia trzustki umożliwia skuteczną walkę z chorobą.