Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Do kogo zwrócić się z bólem serca?

Do kogo zwrócić się z bólem serca?

Do kogo zwrócić się z bólem serca?
+

Choroby serca i układu krwionośnego dotyczą coraz większej liczby ludzi. Jak się uporać z bólem serca? Czy warto bagatelizować pierwsze objawy zawału mięśnia sercowego? Kardiolog jest lekarzem, który może uratować nie tylko nasze zdrowie, ale przede wszystkim życie.

Kardiologia jest taką dziedziną medycyny, która ciągle szuka nowych metod leczenia chorób. Na obecnym etapie rozwoju koncentruje się nie tylko na wrodzonych i nabytych chorobach serca, ale także na całym układzie krwionośnym. Serce jest głównym, by tak rzec, "motorem napędowym" człowieka i dlatego to właśnie na nim największą uwagę skupiają kardiolodzy. Wszystkie objawy i bóle serca należy jak najszybciej konsultować ze specjalistą. Tylko w ten sposób rozpoznamy chorobę i wydamy jej walkę.

 

Popularne badania serca - Holter i EKG

Dzięki metodzie Holtera, polegającej na rejestrowaniu czynności serca przez całą dobę, można skutecznie wykryć zaburzenia niewykrywalne dla elektrodiagramu bądź echa serca. Mimo wszystko kardiolog zaleca ją tylko w szczególnych przypadkach. Zdecydowanie częściej przeprowadzanym badaniem - nawet w ramach profilaktyki - jest badanie EKG. Kiedy kardiolog może zlecić badanie EKG? Przede wszystkim w razie podejrzeń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem serca. EKG cieszy się wśród pacjentów dużą popularnością przez wzgląd na przystępną cenę oraz swój nieinwazyjny charakter. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że zasadniczym celem tego badania jest raczej potwierdzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego niż ich całkowite wykluczenie. Innymi słowy: pozytywny wynik badania EKG nie oznacza jeszcze, że wszystko jest w porządku.

 

Gdzie wykonasz badanie Holter?

W Polsce jest wiele specjalistycznych klinik wyposażonych w ten specjalistyczny aparat. Każdy ośrodek zdrowia powinien być zaopatrzony w tego typu urządzenia. Niestety tak nie jest. Centrum Zdrowia Ogrodowa we Wrocławiu jest placówką, która dzięki profesjonalnemu wyposażeniu świadczy badania aparatem Holter, EKG i inne. Kardiolog tej kliniki to doświadczony lekarz, który zawsze dba o dobro pacjenta. Ten z kolei może czuć się bezpiecznie, wiedząc, że nad jego zdrowiem i życiem czuwa specjalista. Jeśli chciałbyś wykonać badanie aparatem Holter we Wrocławiu, warto mieć na uwadze Centrum Zdrowia Ogrodowa.

Kardiolog jako lekarz zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób serca i naczyń krwionośnych może skierować nas na badanie EKG czy badanie holterowskie w momencie, gdy skarżymy się na kołatania serca, bóle i zawroty głowy lub bóle promieniujące od serca do kończyn bądź żuchwy. Również ciągłe poczucie zimna bądź obrzęki na kostkach i twarzy powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa.

Wszystko zaczyna się od bólu. Pamietajmy o profilaktycznych i specjalistycznych badaniach serca w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów.