Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Genetyka lewej ręki

Genetyka lewej ręki

Genetyka lewej ręki
+
Tagi:

Do tej pory naukowcom nie udało się rozszyfrować, które dokładnie geny i jaki mechanizm odpowiadają za to, że prawa bądź lewa ręka jest znacznie sprawniejsza. Ocenia się jednak, że 90% populacji jest praworęczna. Co zatem z leworęcznymi?

Biologiczne przyczyny leworęczności zbadał zespół naukowców Oksfordu, Bristolu i St. Andrews oraz Wellcome Trust, a także Max Planck Society. Odkryli oni, że leworęczność jest wynikiem połączonego działania genów, środowiska i uwarunkowań kulturowych. Te same geny biorą udział w rozwoju organizmu od zarodka do uformowanego organizmu z rozwiniętą prawą i lewą stroną ciała.

W badaniach wykorzystano bazę danych genetycznych zebranych od ponad 14 tys. rodzin. Naukowcy poszukiwali genów, których aktywność była statystycznie powiązana z występowaniem leworęczności u dzieci. Najsilniejszy związek jaki udało się znaleźć występował z genem PCSK6. Zakłócenia jego funkcjonowania u zwierząt powodują liczne deformacje budowy ciała. Myszy mogą mieć np. serca po prawej stronie, a wątrobę po lewej stronie ciała.

To nie oznacza jednak, że odpowiedzialny za defekty PCSK6 jest jedynym „genem leworęczności". Do powstania tej cechy niezbędne jest funkcjonowanie całej siatki genów. – Podobnie jak ze wszystkim, co dotyczy zachowania człowieka, również w tym przypadku natura i środowisko idą ramię w ramię.

W 2007 roku inny zespół z Oksfordu ogłosił, że za leworęczność odpowiada gen o nazwie LRRTM1, który związany jest również ze wzrostem ryzyka zachorowania na schizofrenię. LRRTM1 odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu procesem, które obszary mózgu staną się odpowiedzialne za poszczególne funkcje, takie jak mowa czy emocje.

U ludzi praworęcznych funkcje językowe realizuje lewa półkula, a emocjonalne prawa. U osób leworęcznych często bywa na odwrót.Asymetria to fundamentalna cecha ludzkiego mózgu, której zakłócenie jest przyczyną wielu chorób psychicznych. Wg Francksa, osoby leworęczne nie powinny być zaniepokojone związkami ręczności z psychozami. Istnieje wiele czynników, które zwiększają indywidualne prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii, a u przytłaczającej większości leworęcznych problem ten nigdy nie wystąpi.

 

Aleksandra Jedynak