Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Jak pielęgnować jamę ustną?

Jak pielęgnować jamę ustną?

Jak pielęgnować jamę ustną?
+
Tagi:

Jak prawidłowo pielęgnować jamę ustną? Przeczytaj najważniejsze informacje na temat higieny zębów i jamy ustnej.

Piękne zęby i świeży oddech nie muszą być marzeniem. By osiągnąć takie efekty, wystarczy w porę zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. O czym każdy z nas powinien pamiętać? Czy zdrowe, białe zęby i świeży oddech są tylko i wyłącznie zasługą szczotkowania zębów po każdym posiłku?

Jama ustna jest bardzo wymagająca. Tu drobne błędy mogą mieć poważne konsekwencje, nie tylko związane z gorszym wyglądem, ale i ze zdrowiem. Mimo to wiele osób zapomina o tym, jak ważna jest jej pielęgnacja. Błędne jest zakładanie, że szczotkowanie zębów po jedzeniu wystarczy, by nasza jama ustna zyskała maksymalną ochronę przed działalnością licznych bakterii. Szczotkowanie, co gorsza, nie zawsze wygląda tak, jak powinien wyglądać zabieg higieniczny tego typu. Nieprawidłowo dobrana szczoteczka, zła metoda szczotkowania oraz zbyt krótki czas przeznaczany na tę czynność – oto nasze podstawowe błędy. Nasze zęby są przez to narażone na przebarwienia, atak kamienia nazębnego oraz bakterii, które prowadzą do rozwoju próchnicy. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej?

Szczotkowanie zębów po każdym posiłku to podstawa pielęgnacji. Dzięki temu nasza jama ustna nie jest narażona na zbyt długotrwały kontakt z bakteriami. Warto jednak pamiętać, że szczotkowanie zębów przyniesie pozytywne efekty tylko wtedy, gdy w odpowiedni sposób dobierzemy pastę do zębów (tu najlepiej kierować się indywidualnymi potrzebami) oraz szczoteczkę. Zęby należy szczotkować w taki sposób, by oczyszczona została ich zewnętrzna i wewnętrzna część. Nie można zapominać o masażu dziąseł oraz o oczyszczeniu języka i policzków. Przecież i na nich osadzają się bakterie, które mogą nam w przyszłości sprawić tak wiele problemów. Warto pamiętać również o tym, by w porę zadbać o dziąsła. Systematyczny masaż pomaga poprawić ich formę, a jak wiadomo, zdrowe dziąsła to mocniejsze zęby.

Jama ustna wymaga nie tylko szczotkowania. By mieć pewność, że pozbywamy się wszystkich bakterii, należy skorzystać też z nici dentystycznej oraz ze specjalnych płynów do płukania jamy ustnej. Kto pamięta o tych sojusznikach zdrowej jamy ustnej, ten może się cieszyć i zdrowszymi zębami, i świeżym oddechem.

Listę preparatów do higieny jamy ustnej można znaleźć m.in. na stronie http://www.kuzniazdrowia.pl/.