Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Jak wybrać dobrego dentystę?

Jak wybrać dobrego dentystę?

Jak wybrać dobrego dentystę?
+
Tagi:

Wyprawa do stomatologa to dla wielu z nas absolutna ostateczność i przeważnie decydujemy się na nią, gdy ból zęba staje się nie do zniesienia. To poważny błąd oraz działanie na własną szkodę, jednak przeważnie wynika ono z nieprzyjemnych doświadczeń oraz niesatysfakcjonującej opieki lekarskiej.

W tym artykule przedstawimy cechy, jakie powinien posiadać dobry dentysta.

Mogłoby się wydawać, że jedynym zadaniem stomatologa są działania w obrębie jamy ustnej, jednak ten zawód wymaga od niego znacznie więcej. To nie tylko ogrom wiedzy medycznej oraz umiejętności praktyczne, które należy przyswoić, lecz także odpowiednie podejście godne pedagoga. Zacznijmy jednak wymieniać rzeczy, po których rozpoznamy, że mamy do czynienia z dobrym dentystą.

Na samym początku warto zdobyć informacje o lekarzu, do którego zamierzamy się wybrać. W przypadku dentysty mamy pewność, że relacje znajomych czy rodziny będą prawdziwe, gdyż te wizyty pamięta się, a czasami nawet czuje długo. Dentysta bardzo często pracuje na swoją renomę, więc nie sposób nie zdobyć o nim informacji. Następnie pozostaje nam umówić się na wizytę i wyciągnąć wnioski z obserwacji.

Dobry stomatolog od samego początku będzie się starał rozluźnić pacjenta, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak takie wizyty wpływają na niego. Czasami uspokojenie pacjenta wymaga nie lada umiejętności pedagogicznych, szczególnie w przypadku małych dzieci. Kiedy już wstępny lęk zostanie pokonany, należy na wyraźne życzenie pacjenta podać znieczulenie, a także informować na bieżąco o swoich działaniach. Świadomość tego, co się dzieje, bardzo pomaga pacjentowi w zachowaniu spokoju. Troska lekarza o nasze samopoczucie jest podstawowym wyznacznikiem jego profesjonalizmu.

Poza ustaleniem, czy dentysta nie jest sadystą i czy dba o swojego pacjenta, warto zwrócić uwagę na stan gabinetu - czy narzędzia są czyszczone przy pacjencie, czy pozostały jakieś ślady poprzedniego zabiegu i czy lekarz poświęca swoją uwagę nam. Profesjonalne zachowanie to takie, gdy stomatolog nie oddaje się podczas zabiegu rozmowom na tematy prywatne z higienistką. Sterylność pomieszczenia to bardzo ważna cecha gabinetu dentystycznego, w końcu podczas obcowania z krwią bardzo łatwo o zakażenie, dlatego odpowiednia czystość jest warunkiem koniecznym.

Wybór dobrego stomatologa wspomaga Tendent-stomatologia.pl - stomatologia Chorzów.