Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Kiedy usunięcie zęba jest konieczne i jakie są nowoczesne metody ekstrakcji?

Kiedy usunięcie zęba jest konieczne i jakie są nowoczesne metody ekstrakcji?

Kiedy usunięcie zęba jest konieczne i jakie są nowoczesne metody ekstrakcji?
+
Tagi:

Współczesna stomatologia umożliwia leczenie nawet w zaawansowanym stadium choroby. Niekiedy dentysta musi jednak podjąć decyzję o ekstrakcji, czyli usunięciu zęba. W jakich przypadkach jest to nieuniknione?

Najczęstszą przyczyną usunięcia jest zniszczenie zęba wraz z tkankami w takim stopniu, że niemożliwa jest jego odbudowa. Często wynika to z ostrego zapalenia, silnego schorzenia przyzębia (paradontoza) lub zaawansowanego stopnia próchnicy, kiedy choroba dotarła w głąb korzenia i nie może go uratować nawet leczenie kanałowe. Powodem ekstrakcji może być również przemieszczenie zębów lub ich zatrzymanie (zęby wykształcone w całości, ale „zatrzymane” w tkance kostnej, powodujące nieprawidłowy zgryz lub wykrzywienie pozostałych zębów; zwykle są to ósemki i zęby przedtrzonowe, nieco rzadziej – jedynki i górne trójki). Ząb należy usunąć również w sytuacji, kiedy w jamie ustnej nie ma wystarczająco miejsca na jego prawidłowe wyrośnięcie.

Choć zabieg wyrywania zęba kojarzy się nieprzyjemnie, warto pamiętać, że nowoczesne metody ekstrakcji pozwalają na całkowitą eliminację bólu i ograniczenie krwawienia do minimum. Zabieg przeprowadza się zwykle pod znieczuleniem miejscowym. Kiedy środek znieczulający zacznie działać, stomatolog nacina błonę śluzową, a następnie za pomocą specjalnych narzędzi oddziela korzeń zęba od kości szczęki. W przypadku nietypowego kształtu korzenia rozbija się go na niewielkie części i usuwa po kawałku. Ten sposób ekstrakcji minimalizuje ryzyko uszkodzenia przyległych tkanek. Po przeprowadzonym zabiegu rana jest zwykle zaszywana, zaś w zębodole umieszcza się specjalny tampon zabezpieczający. Usunięcie zęba trwa do godziny, jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Zabieg przy użyciu wyżej opisanej metody wykonuje klinika stomatologiczna http://www.froe.pl/ w Szczecinie.

Jakie są zalecenia lekarskie po usunięciu zęba? Przez ok. 2 godziny nie powinno się jeść ani pić. Jeśli w kilka godzin po ekstrakcji pojawi się ból, obrzęk i inne dolegliwości, można przyjąć każdy lek przeciwbólowy poza polopiryną i aspiryną, które ograniczają krzepnięcie krwi. Przez 24 godziny po zabiegu wskazane jest picie przez słomkę i spożywanie potraw o letniej temperaturze. Najlepiej jest powstrzymać się od palenia, picia napojów gorących i gazowanych, a także obfitego płukania ust.