Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Leczenie depresji

Leczenie depresji

Leczenie depresji
+
Tagi:

Depresja to obecnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów medycznych. Badania przeprowadzone na obszarze Unii Europejskiej wskazują, że może on dotyczyć nawet 11% populacji.

Tymczasem ciągle nadal brakuje świadomości na temat tego, w jaki sposób ta choroba może być leczona. Depresja kojarzona jest przede wszystkim z zaburzeniem nastroju, tymczasem choroba ta powoduje również zniekształcenie myślenia i objawy fizyczne. Przeczytaj, na czym polega leczenie depresji.

 

Leczenie depresji

Pamiętaj, że depresję można leczyć. Leczenie depresji, tak samo jak leczenie nerwicy, powinno odbywać się profesjonalnych ośrodkach. W przypadku leczenia u specjalisty możliwe jest wyeliminowanie nawet 80-90% objawów nawet w przypadku tzw. depresji głębokiej. Z tego powodu jest bardzo ważne jest, żebyśmy zgłosili się do psychiatry lub psychologa jak najwcześniej, gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy.

Więcej nt. leczenia depresji na stronie Ośrodka Psychoterapii - Psychoterapia-Drzwi.pl

 

 

Terapia biologiczna

Polega na podawaniu pacjentowi farmaceutyków. Ich skuteczność bywa bardzo duża, częściowo jest to skutkiem rzeczywistego działania leków, ale nawet w 30-40% przypisuje się ją efektowi placebo. Niestety, stosowanie leków może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi oraz gwałtownymi nawrotami choroby w przypadku odstawienia farmnaceutyku. Każdy pacjent reaguje jednak nieco inaczej na podane środki, u niektórych żadne efekty uboczne nie występują i wtedy warto stosować je profilaktycznie nawet dłużej.

 

Psychoterapia

Alternatywą dla leczenia przy pomocy farmaceutyków jest psychoterapia.  Rodzajem psychoterapii jest terapia poznawcza. Pozwala ona w krótkim czasie zmienić myślenie. Skuteczną formą psychoterapii jest również terapia interpersonalna, która pozwala zmienić relacje z innymi ludźmi. W głębokiej depresji zarówno psychoterapia jak i terapia biologiczna mogą być tak samo skuteczne. Jeśli jednak występują elementy psychotyczne, zastosowanie farmakologii będzie niezbędne. To, który rodzaj terapii jest dla nas najlepszy, pomoże nam określić specjalista. Czasem konieczne będzie połączenie obu.