Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Niedobór żelaza – jakie mogą być jego przyczyny?

Niedobór żelaza – jakie mogą być jego przyczyny?

Niedobór żelaza – jakie mogą być jego przyczyny?
+
Tagi:

Miewasz często zadyszkę lub zawroty głowy? Czujesz przyspieszone bicie serca? Przyczyną może być niedobór żelaza.

Niepokojące symptomy

Jeśli zauważasz u siebie jakieś niepokojące symptomy, takie jak zawroty głowy czy przyspieszone bicie serca, warto zdecydować się na badanie krwi. Dzięki niemu będzie można ustalić ewentualne deficyty czy też nadmiar pewnych substancji w organizmie. Za wiele alarmujących objawów odpowiedzialny jest niedobór żelaza. W razie jego stwierdzenia należy podjąć koniecznie kroki zmierzające do podwyższenia poziomu tego pierwiastka we krwi. W sukurs przychodzą suplementy oraz odpowiednia dieta. W identyfikacji problemów związanych z żelazem może pomóc krew utajona.

 

Na co wpływa żelazo?

Od poziomu żelaza we krwi zależy wiele funkcji organizmu, m.in.:

- prawidłowa praca serca,

- gospodarka hormonalna,

- sprawność mięśni,

- odporność,

- transportowanie tlenu do komórek i dwutlenku węgla z tkanek do płuc,

- ilość czerwonych ciałek krwi.

Dlatego też żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem, a jego niedobór objawia się mniej lub bardziej poważnymi dysfunkcjami organizmu. Jego zużycie musi być zrównoważone należytym uzupełnianiem powstałych deficytów.

 

Czym się jeszcze objawia niedobór żelaza?

Im mniej żelaza w organizmie, tym mniej czerwonych ciałek krwi, które pełnią rozliczne funkcje. Bardzo częstym objawem niedoboru żelaza jest apatia oraz uporczywe, chroniczne zmęczenie. Nie mamy siły pracować, najchętniej całe dnie spędzalibyśmy na kanapie, często drzemiemy. Bardzo wyrazistym objawem jest także blada cera, nieestetyczne cienie pod oczami, ogólnie niezdrowy wygląd. Do tego dochodzi szorstka i sucha skóra, której żadne kremy nie są w stanie w wystarczającym stopniu nawilżyć. Włosy mają tendencję do wypadania, końcówki się rozdwajają, stają się łamliwe.

 

Przyczyny niedoboru żelaza

Za niedobór żelaza może być odpowiedzialne obfite krwawienie (np. podczas miesiączki). Dlatego też bardziej narażone na niedobór tego minerału w organizmie są kobiety, zwłaszcza te, które długo i obficie miesiączkują. Do grupy ryzyka należą też osoby mające krwotoki z przewodu pokarmowego (będące skutkiem nadużywania leków przeciwbólowych), a także osoby cierpiące na hemoroidy, wrzody czy nowotwory.